Datum: 9.12.2024
Lidské tělo má nemalou schopnost regenerace v případě poranění, i když tato schopnost má své hranice. Tým britské University of Nottingham teď tyto hranice poněkud posunul díky implantátům vyrobeným z pacientovy krve, které podporují regeneraci poškozených tkání, včetně regenerace kostí.
Tkáně dovedou hojit malé rány či zlomeniny velmi efektivně. V počáteční fázi regenerace krev vytvoří pevnou strukturu regenerativního hematomu, což je komplexní mikroprostředí, v němž se koncentrují buňky a molekuly potřebné k regeneraci poškozené tkáně.
Tým University of Nottingham vyvinul vylepšenou verzi regenerativního hematomu. Není kompletně syntetický, ale využívá reálnou krev, společně se syntetickými peptidovými amfifily, jejichž molekuly mají hydrofobní i hydrofilní oblasti. Použití peptidových amfifilů zajistí vhodnější strukturu hematomu, díky čemuž probíhá hojení tkáně efektivněji.
Následné experimenty potvrdily, že nově vyvinutý materiál plní tradiční funkce regenerativního hematomu, jako je shromažďování buněk a molekul potřebných pro regeneraci tkáně. Zároveň se s ním snadno pracuje. Také ho lze vytisknout na 3D tiskárně do požadovaného tvaru pro jednotlivé pacienty.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: University of Nottingham.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Asertivita - BuÄŹte asertivnĂ. Asertivita a jak na to.
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
UhlĂkovĂ© teÄŤky – antioxidaÄŤnĂ nanozymy Ĺ™ešà depresi potkanĹŻ obnovenĂm mikrobiomu
Nanočástice umožnà domácà testovánà stresu