Datum: 8.9.2010
Bakterie, stejně jako člověk, mají vyvinutý zrak, hmat a chuť. Nyní výzkumníci objevili u bakterií čtvrtý smysl - čich. Některé z mikroorganismů totiž reagují na plyny a to může pomoci přispět k rozvoji léků.
Mezinárodní tým vědců z britské University of Newcastle zjistil, že bakterie dokáží vnímat pachy. Bakterie reagovaly při laboratorních testech na plyny, které vytvářely přilehlé bakteriální kultury a ihned vytvořily jednu velkou skupinu, aby společně čelili možným soupeřům. Ve své studii v časopise Biotechnology Journal to oznámili Grant Burgess a jeho kolegové z britské University of Newcastle (Nijland, Burgess, 2010).
Bakterie rodu Bacillus licheniformis své chování přizpůso bily pachům. „To je poprvé, co byla u bakterií zpozorována reakce na vůně v podobě změny v chování," říká Burgess. Výzkumníci vložili do petriho misky různé bakteriální kolonie - kromě Bacillus licheniformis tam žila bakterie Escherichia coli a často se vyskytující Micrococcus luteus (Nijland, Burgess, 2010). Bakteriální sousedé vyrábějí v průběhu růstu produkty metabolismu, jako je čpavek. Jestliže bakterie dokáží vnímat plyny, dokáží také čichově vnímat? Kde se tedy nachází u bakterií nos?
Kde mají bakterie svůj nos?
Bakterie Bacillus licheniformis se v přítomnosti amoniaku shlukují a vytvářejí hustý povlak neboli biofilm, který roste ve směru zdroje pachu. Společně houstnou a kolonizují jednu oblast s cílem potlačit potenciální konkurenty. Když výzkumníci zvětšili vzdálenost mezi koloniemi, tvorba biofilmů se obnovila. „Tento objev odkrývá způsob, jak mezi sebou bakterie komunikují," říká Burgess (Nijland, Burgess, 2010).
Znalosti o komunikaci mezi bakteriemi by dokázaly pomoci při vývoji léků. „Dalším krokem je indentifikovat 'nos', kterým bakterie dýchají," říká Reindert Nijlandder, spoluautor studie (Nijland, Burgess, 2010). Více informací o bakterii druhu Bacillus licheniformis naleznete na stránkách Microbe Wiki.
Čich mají i tak jednoduché organismy, jako jsou kvasinky, ale u bakterií jej zatím nikdo nedokázal identifikovat. Pokud se vědci nemýlí, znamená to, že bakterie mají už čtyři z našich pěti smyslů. Bakterie dokáží reagovat na světlo, takže mají zrak. V závislosti na kontaktu s prostředím bakterie mění expresi některých genů, což se dá považovat za hmat. Umí „ochutnávat" molekuly ve svém prostředí. A jak se ukázalo, ani čich není bakteriím cizí.
Autor: Dina Velichová
Použité zdroje:
Originální studie: Reindert Nijland, J. Grant Burgess (2010): Bacterial olfaction. Journal of Biotechnology. 5: 1-4
Připraveno podle: Bakterien können riechen. In: spiegel [online]cit. 18. 8. 2010.
Další použité zdroje: Microbe Wiki
Obrazové přílohy:
bakterie: http://www.vtm.cz/clanek/inventura-bakterii
bakterie v petriho misce:
http://www.spiegel.de/wissenschaft/medizin/0,1518,712029,00.html
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnání poptávka - Poptávkový formulář pro zaměstnavatele. Uveřejnění inzerátu zdarma.
Biotechnologie - Sekce věnovaná biotechnologii na encyklopedii Wikipedia
Nanovlákna z peptidů vázajících měď ničí nádorové buňky
Bakteriální biofiltr snižuje emise metanu z prasečích farem