Datum: 6.1.2025
Lidské indukované pluripotentní kmenové buňky hiPSC jsou slibné pro využití v medicíně. Mohou přispět k léčbě mnoha závažných chorob, dnes spíše neléčitelných. Problém ale je v tom, že tyto buňky nebývají dostupné ve větším množství.
Badatelé německého Fraunhofer Institute for Silicate Research ISC ve Würzburgu v reakci na tento problém vyvinuli bioreaktor, který nabízí automatizované dlouhodobé pěstování buněk hiPSC.
Lidské kmenové buňky hiPSC mají velký potenciál pro výrobu téměř jakýchkoliv lidských buněk pro buněčnou léčbu i pro výzkum nemocí. Jsou velmi podobné embryonálním buňkám, ale lze je získat ze zralých buněk pojivových tkání lidských dárců, pěstovat a přeprogramovat.
Výhodou těchto buněk je, že s jejich pomocí lze získat téměř jakýkoliv typ lidských buněk či tkání, které tělo z nějakého důvodu potřebuje. Také je možné je využít k testům působení vybraných léčiv či léčebných postupů na buňky či tkáně konkrétního pacienta, aniž by bylo nutné využít k testům přímo jeho tělo.
Tým Fraunhofer ISC ve snaze pokrýt poptávku po buňkách hiPSC a umožnit jejich standardizovanou produkci ve velkém množství postavil dynamický inkubátor a suspenzní bioreaktor pro pěstování buněk hiPSC v rámci projektu SUSI (Suspension Incubator). Bioreaktor nabízí optimální podmínky pro tyto buňky, jako je teplota 37 °C a atmosféra saturovaná 5 procenty oxidu uhličitého.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Fraunhofer ISC.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2025 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Práce - Práce pro studenty a absolventy. Hlavnà i vedlejšà pracovnà poměr
Asertivita - BuÄŹte asertivnĂ. Asertivita a jak na to.
Pivo ve vesmĂru: VÄ›dci zkoumali vliv mikrogravitace na fermentaci
DNA vypĂnaÄŤe navrĹľenĂ© AI pĹ™esnÄ› ovládajĂ expresi genĹŻ