Datum: 1.6.2012
Mikrotomografická stanice za 18,5 milionu korun je jediným vybavením svého druhu v České Republice. Vědci z CEITECu ji nabídnou i soukromým průmyslovým firmám.
"Očekáváme obrovský zájem o využití tohoto přístroje právě proto, že ani v zahraničí se nejedná o běžné vybavení univerzitních ani průmyslových laboratoří, " uvedl Radimír Vrba. Mikrotomograf má široké uplatnění - přes kontrolu materiálu ve strojírenství, lékařskou diagnostiku až po archeologický výzkum. Tomografie nám dává nahlédnout do věcí bez nutnosti jejich rozřezání. Právě díky tomu se dnes běžně používá jako diagnostická metoda v medicíně. Lze pomocí ní sledovat i vzájemné interakce kloubních implantátů s kostní tkání. V průmyslu tento přístroj odhalí mikroskopické trhliny a bubliny v různých odlitcích - po jejich odstranění se tak zvýší spolehlivost např. motorů. Archeologové mohou mikrotomografii využít ke zkoumání stavu vzácných předmětů nebo porovnávání tvaru kostí vymřelých druhů.
Vědci z laboratoře Rentgenové mikro- a nano-tomografie se nyní připravují na instalaci nového přístroje, která proběhne během několika týdnů. Smluvní výzkum s jednotlivými firmami budou vědci uzavírat příští měsíc.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Foto: www.wikimedia.org
Autor: Ad
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda - Dějiny vědy, historie vědy na Wikipedii
Zaměstnání nabídka - Nabídky zajímavých zaměstnání
Nejmenší těstoviny světa pomohou hojit rány
Chytrá půda zařídí větší biomasu plodin při nižší spotřebě vody