Datum: 18.6.2012
Český vynález, který v laboratorním srovnání vykazuje až desetkrát větší produkci nanovláken oproti nejběžnější komerčně dodávané průmyslové technologii, zaujal na sympóziu Nanofibres 2012 v Japonsku. Společnost Contipro Biotech, v jejíchž vývojových laboratořích se patentovaná tryska zrodila, ji v Japonsku prezentovala minulý týden u příležitosti Česko-japonských technologických dnů.
Nově vyvinutá multitryska dosahuje u testovaných nejběžnějších materiálů 2x až 13x vyšší produkci vláken. Zároveň umožňuje získat nanovlákna i z obtížně zpracovatelných materiálů vhodných pro medicínu. Tyto materiály (například kyselina hyaluronová) přitom slibují nejzajímavější využití, například při opravě poškozených nervů, nebo při regeneraci svalů. Na poli nanovláken vzbudila společnost Contipro Biotech světový zájem už dříve, když patentovala technologii na výrobu nanovláken uspořádaných v požadovaném směru.
„Překvapilo nás, kolik společností se potýká s problémem, který jsme patrně úspěšně vyřešili, konkrétně s přenosem technického řešení z laboratoře do výrobní praxe. Možná právě proto vyvolalo naše vystoupení až nečekaný zájem firem," uvedla doktorka Jana Růžičková, která v Japonsku technologii prezentovala. Česká vědkyně se mimo kolegů zabývajících se stejným vědeckým oborem, setkala také s naší velvyslankyní v Japonsku, Kateřinou Fialkovou, která nad sympóziem Nanofibres 2012 a konferenci "Nanovlákna pro třetí tisíciletí" převzala záštitu.
Zahraniční prezentace nové české patentované technologie však neproběhla pouze v Japonsku. Téměř ve stejnou dobu byl vynález představen i na vědecké konferenci Electrospin 2012 v Jižní Koreji, kam ji vezl její spoluautor, Marek Pokorný. „V zásadě jsme se podívali na celý problém výroby nanovláken trochu jinak než ostatní a přišli jsme s technologií, která odstraňuje nedostatky, jakými jsou třeba kolísání kvality vláken nebo omezení současných technologií pro některé materiály využitelné v medicíně. Nejbližší evropské představení našeho inovativního řešení výroby nanovláken bude 12. června v Drážďanech na konferenci Nanofair 2012," uvedl doktor Pokorný ze společnosti Contipro.
Specifický design nové kombinované multitrysky vychází z numerické simulace distribuce elektrostatického pole v okolí různých typů zvlákňovacích elektrod. Díky studiu fyzikální podstaty zvlákňování bylo dosaženo několikanásobně vyšší produkce nanovláken ve srovnání s technologií zvané „bezjehlové" zvlákňování, jež bývá v odborné literatuře často označováno za pravděpodobně neproduktivnější způsob výroby nanovláken.
Více o výzkumu a vývoji v holdingu Contipro můžete nalézt zde: http://www.contipro.com/cs/vyzkumne-tymy
Připravil: Tomáš Papež, PR manažer, Contipro Group
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Biotech dictionary - dictionary of biotech words
Asertivita - BuÄŹte asertivnĂ. Asertivita a jak na to.
Novou vakcĂnu proti rakovinÄ› plic dostal prvnĂ pacient
Biotech mikroÄŤoÄŤky inspirovanĂ© houbovci otevĂrajĂ novĂ© moĹľnosti v optice