Datum: 10.4.2024
Pro plnění úkolů v komplikovaných mikroprostředích jsou vhodní přizpůsobiví měkcí a vysoce pohybliví roboti. Sehnat na takové roboty nějaký biokompatibilní materiál ale zůstává zásadním problémem.
Tým badatelů čínské Jinan University použil pro překonání těchto obtíží fotosyntetického prvoka krásnoočko štíhlé (Euglena gracilis), kterého úspěšně přeměnil na měkkého bio-mikrorobota (Ebot), které ho je možné ovládat zářením modrého LED světla.
Krásnoočko je bičíkovec se slušnou biokompatibilitou i přizpůsobivostí vůči prostředí. Už samo o sobě se může pohybovat a do jisté míry měnit tvar v úzkých prostorech, ale nelze je přitom detailně ovládat.
Na stigmatu, světločivné skvrně, má výkonný fotoreceptor, který je extrémně citlivý na modré světlo. Badatelé proto použili k ovládání krásnoočka LEDky s modrým světlem o vlnové délce kolem 450 nanometrů. Díky změnám intenzity a délky osvětlení dokázali ovlivňovat fotoreceptor a iontové vápníkové kanály.
Světlem ovládaný biologický měkký mikrobot představuje nový nástroj. Otevírá nové cesty pro využití v biomedicínských aplikacích, především v úzkých a komplikovaných mikroprostředích.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Xiong et al. (2024), Light: Science & Applications.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnanci - Jak hledat a jak získat dobré zaměstnance?
Plant Biotechnology - plant biotechnology
Toxické sklo nemilosrdně zdecimuje kostní nádory
Antarktické bakterie mohou zachránit banány