Datum: 26.9.2011
Bavorský včelař pan Bablok to včelařům zavařil; prodával med a pyl jako doplněk potravin. Měl však smůlu, protože půl kilometru od jeho úlů bylo před šesti lety pokusné pole s Bt kukuřicí. Bdělí Němci zjistili, že v pylu i v některých vzorcích medu byly stopy proteinu Cry, kterým se Bt kukuřice brání larvám zavíječe kukuřičného. Z toho pan Bablok usoudil, že ani med ani pyl se nesmí jíst, neb Němci by zhynuli. Bavorsko se tedy dopustilo zločinu, neboť v blízkosti úlů pana Babloka povolilo testovat GM kukuřici a tím mu znehodnotilo produkci. I podal na stát žalobu.
Evropský soud usoudil:
1) Pyl se nemnoží, takže není geneticky modifikovaný organismus.
2) Pokud je med a pyl používán jako potravina, pak se na ně vztahuje nařízení 1829/2003 o geneticky modifikovaných potravinách a krmivech, neboť je „vyroben z GMO". Tudíž musí projít schvalovacím řízením, bez ohledu na množství „kontaminace". Takže obsah pylu z GM kukuřice v medu je důvodem pro jeho stažení z trhu.
Tento rozsudek je pohřeb pro mnoho včelařů, zejména třeba ve Španělsku, kde se pěstovalo v roce 2008 na ploše 79 hektarů a v roce 2009 na 76 tisíc hektarů Bt kukuřice.
Rozsudek je vadný i věcně, protože soud měl namítnout, že citované nařízení je nejednoznačné. Pokud důvodem schvalování a značení je „jakékoli množství", pak to znamená, že dopad nařízení se bude pohybovat s vývojem analytických metod. I u evidentně toxických látek, jako olovo a pod. normy uvádějí limitní množství. Kdyby pro olovo platila podobně vágní norma, zemřeme hlady, neboť např.neutronovou aktivační analýzou najdeme olovo ve všem a jíst by se nedalo nic.
Tak to dopadá, když soudci vypnou rozum a vidí jen paragrafy.
Podívejme se na předmětné nařízení věcně. Pokud včely sbírají na všeobecně známých jedovatých rostlinách - náprstník, rulík, durman, lýkovec, brslen a podobných - starostliví bruselští úředníci a politici si na medu pochutnávají. Jakmile jde o Bt kukuřici, u které nikdo zdravotní problémy nezjistil, je zle!
Tak se projevuje evropská ostuda v paradigma, že co je produktem transgenese, je rizikové a ostatní je bez rizika. Bohužel máme své zvolené zástupce, kteří to vědí nejlépe. Tisková zpráva z Bruselu ze 7. září praví:
Evropský parlament nyní projednává zprávu o zdraví včel. Podle europoslance Pavla Poce, který je stínovým zpravodajem této zprávy ve výboru pro životní prostředí, zdraví obyvatel a bezpečnost potravin, k problému uvedl: "Nejsem přítelem využívání GMO, evropské zemědělství se bez nich docela dobře obejde. Pokud EU podlehne tlaku Světové obchodní organizace na povolení GMO, můžeme čekat i další praktické potíže."
Pan poslanec by se měl seznámit se studiemi vypočítávajícími, o kolik přichází evropský zemědělec vinou nemožnosti pěstovat transgenní plodiny jinde ve světě běžné. Pan poslanec by se měl též seznámit, kolik se vystříká, i v ČR, insekticidu proti zavíječi kukuřičnému. Pan poslanec by si měl zjistit, kolik dováží EU transgenní sóji jako krmiva, takže zisk z jejího pěstování zůstává v zahraničí.
To však pana poslance nezajímá. Patrně si spočítal, kolik potenciálních voličů je zagitováno proti GMO a jedná podle toho.
Autor: Prof. Jaroslav Drobník
Obrazové přílohy: http://www.sxc.hu/
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
MechanickĂ© DNA origami nanopĂłry zaĹ™ĂdĂ vstup molekul lĂ©ÄŤiva do bunÄ›k
Purpurové bakterie se mohou stát továrnami na bioplasty