Datum: 29.9.2011
Vědci z University of Glasgow a University of Southhampton ve Velké Británii vynalezli nový způsob „pěstování" dostatku dospělých kmenových buněk pro terapeutické účely, což může velmi urychlit výzkumy buněčných terapií a tím léčby Parkisonovy choroby, artritidy, Alzheimerovy choroby a mnoha dalších onemocnění.
Nová studie (Dalby et al., 2011) byla publikována v červenci 2011 v magazínu Nature Materials a mluví o tom, že nový nanoplast je řešením dlouhodobého problému spojeným s pěstováním kmenových buněk pro klinické účely. Velkou výhodou nového nanoplastu je i jeho velmi nízká cena.
Před tímto objevem museli vědci shromažďovat kmenové buňky od pacienta, kultivovat je mimo jeho tělo, aby vyhovovaly aktuální potřebě, a pak je vpravovat zpátky. Bylo to finančně, technicky i časově náročné.
Problém, kterému vědci čelili u dospělých kmenových buněk, byla jejich spontánní buněčná diferenciace. Kmenové buňky jsou pěstovány na standardních plastových površích, avšak náhodně se diferencují na různé typy buněk a většina pak není při terapii využita. Tomu se vědci v minulosti snažili předcházet chemickými úpravami, výsledky však nebyly uspokojivé.
V nové studii (Dalby et al., 2011) vědci vyvinuli a vytvořili nový plast se speciálním nanopovrchem, který nabízí mnohem jednodušší cestu, jak dosáhnout expanze kmenových buněk dle požadavků.
Použili speciální výrobní postup podobný tomu, kterým se vyrábějí Blu-ray disky. Na povrchu plastu jsou 120nanometrové jamky, které propůjčují materiálu právě takové vlastnosti, díky kterým je pěstování kmenových buněk efektivnější a přesnější.
„Nyní probíhají testy v laboratořích a je zkoumáno, jaké buňky a potažmo celé tkáně je takto možno vyrobit. Náš nový objev může být prvním krokem k vytvoření budoucích továren na lidské tkáně," komentuje studii Matthew Dalby, vedoucí studie (Nordqvist, 2011).
Autor: Jakub Málek
Použité zdroje:
Originální text studie:
Dalby M J, McMurray R J, Gadegaard N, Tsimbouri P N, Burgess K V, McNamara L E, Tare R, Murawski K, Kingham E a Oreffo R O C (2011): Nanoscale surfaces for the long-term maintenance of mesenchymal stem cell phenotype and multipotency. In Nature Materials. doi:10.1038/nmat3058. [online] cit. 19. 7. 2011
Připraveno podle:
Nordqvist C (2011): New Way Of Growing Enough Adult Stem Cells For Therapeutic Use With Nanoscale Plastic. In medicalnewstoday.com. [online]. cit. 19. 7. 2011
Obrazové přílohy:
stem_cells.jpg: http://www.scientificamerican.com/media/inline/65A632E6-0816-AD4F-AE94975827A78F8E_1.jpg
nanopovrch.jpg: http://www.ntt-at.com/products_e/Conical-structure_array/Conical-structure_random_01.jpg
Katka: transplantace (19.03.12 10:16)
Bylo by možné touto metodou získat dostatek buněk i k transplantaci? A jaký by byl zdroj těch buněk? Znamená tento objev konec odběrů kostní dřeně a pupečníkové krve tak, jak se dosud provádějí? Děkuji (reagovat)
Váš komentář:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
MechanickĂ© DNA origami nanopĂłry zaĹ™ĂdĂ vstup molekul lĂ©ÄŤiva do bunÄ›k
Purpurové bakterie se mohou stát továrnami na bioplasty