Datum: 4.10.2024
Odborníci nizozemské techniky TU Delft a německého Mac Planck Institute vytvořili nový typ „mechanických“ pórů s technologií DNA origami, které mohou selektivně transportovat molekuly skrz membránu živé buňky.
Tyto inovativní póry, které dělají z buněk mikroskopické kyborgy, se otevírají a zavírají podle pokynů a nově také mohou měnit průměr.
Nanopóry MechanoPores nabízejí nové možnosti pro biomedicínské aplikace, včetně kontrolovaného a selektivního transportu molekul do buněk.
Jak vysvětluje Ze Yu z TU Delft, v biofyzice a biotechnologiích se běžně využívají DNA origami nanopóry pro analýzu tvaru a složení proteinů. Tradiční nanopóry jsou ale příliš úzké na to, aby skrz ně prošly makromolekuly, používané jako léčiva. Tyto nanopóry také zůstávají neustále otevřené, což není pro biomedicínu ideální.
Badatelé navrhli a vyvinuli nanopóry, které jsou uzavíratelné. Při otevření mohou mít průměr až 30 nanometrů, namísto obvyklých 4 až 5 nanometrů. Podle Yua jde o první nanopór, který může být vratně nastavován do 3 různých průměrů. Tím pádem lze vybírat molekuly pro vstup do buňky podle jejich velikosti.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: TU Delft.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
ZamÄ›stnánĂ pro studenty - NabĂdky zajĂmavĂ˝ch zamÄ›stnánĂ pro studenty
ZamÄ›stnánĂ - NabĂdky i poptávky zajĂmavĂ˝ch zamÄ›stnánĂ
Nepřehlédněte sérii workshopů „Udržitelnost v praxi: ESG, Cirkularita a trendy pro firmy“
Látka ze zubnà pasty je základem jedlého tranzistoru