Datum: 17.4.2023
Pokud cestujete letadlem na velkou vzdálenost, jistě jste se setkali s doporučením ohledně pravidelného pohybu kvůli prevenci krevních sraženin. Jde o to, že když se lidské tělo nějakou dobu nepohybuje, narůstá šance, že se bude někde hromadit, zahušťovat a vytvářet nebezpečné sraženiny.
Medvědi hnědí s tím ale očividně nemají takový problém. Když hibernují, stráví celé měsíce v jedné poloze, aniž by se museli starat o krevní sraženiny. Početný mezinárodní výzkumný tým nedávno zjistil, jak to vlastně dělají na molekulární úrovni. Výsledky výzkumu by mohly vést k novým typům léčby krevních sraženin u lidí.
Výzkum medvědů trval déle než desetiletí. Vědci odebírali vzorky krve hibernujícím medvědům hnědým ve Švédsku, během hluboké fáze jejich hibernace v zimním období, a také během jejich aktivního období v létě.
Výzkum odhalil, že když medvědi hibernují, z jejich krve téměř vymizí protein HSP47. Tento protein se nachází na povrchu krevních destiček. Zajišťuje propojení destiček s bílými krvinkami, čímž vznikají síťovité struktury, které se podílejí na vzniku krevní sraženiny. Když se medvědi proberou do fáze letní aktivity, hladina proteinu HSP47 v jejich krvi opět stoupne.
Badatelé s proteinem HSP47 dál experimentovali a vytvořili GM myši bez tohoto proteinu. Výsledkem bylo, že se u těchto myší značně snížila tvorba krevních sraženin.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Frobert & Tobias Petzold.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Bakteriální biofiltr snižuje emise metanu z prasečích farem
Syntetické pavoučí amyloidní proteiny a „umělí pavouci“ zajistí medicínský materiál