Datum: 27.11.2018
Dlouhá léta se nedařilo šlechtitelům vyvinout růži modré barvy. Prozatím neutuchající poptávku po modrých růžích řeší prodejci květin ponořením růží do barvy. Složení barviva a technologie jsou know-how každé firmy. Všichni se ale potýkají s nevýhodami barvení. Výsledná barva není stabilní, bledne, může barvit a lišit se v odstínech růže od růže.
Naději na úspěch vyšlechtit opravdovou modrou růži daly až nové biotechnologie. Vědci nalezli dva bakteriální enzymy, které dokáží změnit běžnou složku okvětních bílých lístků L-glutamin do modré barvy v odstínu indigo. Bakterie Agrobacterium tumefaciens byly do bílých okvětních lístků vpraveny injekcí a následně přenesly geny produkující pigment do genomu růže.
Výsledná modrá barva růže byla jen krátkodobá a vyskytovala se ve skvrnách. I přesto vědecký tým konstatoval, že se jedná o první vyrobenou modrou růži na světě. V dalším výzkumu se vědci chystají zaměřit na to, aby růže produkovala enzymy sloužící ke změně barvy sama bez nutnosti asistované injektáže. Podrobnější informace o studii naleznete v článku American Chemical Society.
Zdroj:
http://www.isaaa.org/kc/cropbiotechupdate/article/default.asp?ID=16915
Převzato z:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Masarykova univerzita - Masarykova univerzita
Brigády pro studenty - Brigády a práce pro studenty.
Víceúčelová nanoléčba pomůže americkým mangrovům
Editace genu LOG zařídí beztrnné rostliny