Datum: 5.8.2024
Rozsáhlá poranění kůže, především popáleniny, představuje ohromné zdravotní riziko dnešní doby. Infekce s nimi spojené mají na svědomí velké množství závažných onemocnění a úmrtí, především v chudých zemích a typicky v jejich zemědělských oblastech.
Indický výzkumný tým hledal způsob, jak vyrábět materiál na takové poranění, který by obsahoval antimikrobiálně působící nanočástice stříbra.
Takové materiály bývají drahé, což by zabránilo jejich využití v chudých oblastech. Indický tým ale vyvinul levný antimikrobiální polymerový film, založený na škrobu, který je možné obohatit nanočásticemi stříbra, syntetizovanými z čajového extraktu.
Tento udržitelný postup, šetrný vůči prostředí, rovněž přináší výhodu dalších obsahových látek z čajového extraktu. Ten obsahuje například polyfenolické látky, které jsou jak antimikrobiální, tak i antioxidační a protizánětlivé.
Experimenty potvrdily, že škrobový film, vyrobený tímto postupem, vykazuje významnou antimikrobiální aktivitu proti rozmanitým typům bakterií, včetně pověstných rezistentních patogenů Staphylococcus aureus a Pseudomonas aeruginosa.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: CC0 Public Domain.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Výzkum - Informace z výzkumu biotechnologií v České republice
Masarykova univerzita - Masarykova univerzita
Smrkancové nanoboty poháněné katalázou zasahují v hlenu
Látka pro pozastavené oživování kupuje čas při krizových situacích