Datum: 29.11.2023
Nanodiamanty jsou uhlíkové nanočástice o velikosti 2-8 nanometrů, které lze snadno vylepšit rozmanitými látkami či funkčními skupinami, včetně karboxylových skupin.
Dřívější výzkum ukázal, že aktivně se dělící buňky s větší pravděpodobností absorbují takové nanodiamanty, a také to, že epiteliální buňky ošetřené karboxylickými nanodiamanty ztrácejí schopnost migrovat přes jinak pro buňky prostupné celulózní membrány.
Rajiv K. Saxena z indické South Asian University s týmem kolegů zkoumali, zda vzhledem k uvedeným dřívějším výsledkům nanodiamanty nezablokují i metastáze nádoru, což je proces, který je založený na migraci buněk, v tomto případě nádorových, na nová místa v těle.
Badatelé nejprve použili buňky melanomu B16F10 v kultuře a ošetřili je karboxylickými nanodiamanty. Testovali jejich schopnost pronikat přes polykarbonátovou membránu s póry o velikosti 8 mikrometrů. Zjistili, že nanodiamanty opravdu blokují migraci buněk melanomu, zatímco stejné buňky neošetřené nanodiamanty procházely membránou bez potíží.
V další části výzkumu vědci aplikovali karboxylické nanodiamanty myším C57Bl/6, do nichž předtím vložili buňky melanomu B16F10. Ukázalo se, že pak nedochází k prakticky žádným metastázím, zatímco u myší bez nanodiamantů nádory rostly a metastázovaly na nových místech v těle.
Rovněž se potvrdilo, že dotyčné myši, kterým byly podány karboxylické nanodiamanty, průkazně lépe přežívaly oproti myším bez nanodiamantů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Behera et al. (2023), PNAS Nexus.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
MechanickĂ© DNA origami nanopĂłry zaĹ™ĂdĂ vstup molekul lĂ©ÄŤiva do bunÄ›k
Purpurové bakterie se mohou stát továrnami na bioplasty