Datum: 22.9.2011
Jeden z poslední pokusů, jak posílit obranyschopnost organismu proti rakovině, se nazývá adoptivní buněčná terapie (angl. adoptive cell transfer, ACT), při které pacient dostane injekci se svými vlastními imunitními buňkami. Tato terapie je v současné době ve stádiu klinických pokusů pro léčbu melanomu a neuroblastomu. Má však své limity - je extrémně drahá a ne vždy dobře technicky proveditelná.
Vědci z Weizmann Institute ve své nové studii (Einsele et al., 2011), publikované v červenci 2011 v magazínu Blood, však informují o nové formě adoptivní buněčné terapie s menšími limity a zvýšenou efektivitou léčby nádorů. Výzkum provedli absolventi institutu Assafa Marcus a Tova Waks v laboratoři profesora Zeliga Eshhara na oddělení imunologie.
Nová forma by měla být lépe aplikovatelná než dosavadní adoptivní buněčná terapie, protože je postavena na vytvořené zásobě imunitních buněk známých jako T-lymfocyty, které jsou díky buněčnému inženýrství připraveny předem a nemusí se tak pacientovi aplikovat jeho vlastní dříve odebrané buňky. Navíc jsou vytvořené T-lymfocyty modifikovány tak, aby díky receptorům vyhledávaly a identifikovaly nádor a urychlilo se tak jeho zničení.
Pří výzkumu vědci nejprve oslabili imunitní systém myší s nádory nízkou dávkou radiace. Poté jim aplikovali kontrolovanou dávku modifikovaných T-lymfocytů. Oslabení imunitního systému dočasně zabránilo odmítnutí aplikovaných T-lymfocytů a umožnilo jim „zaútočit" na nádor v těle myší. Podstatou vysoké efektivity této nové formy adoptivní buněčné terapie je právě ono prvotní neodmítnutí aplikovaných buněk. T-lymfocyty pak mohou zničit nádor mnohem rychleji.
Pokud by tato metoda fungovala u lidí stejně dobře jako u myší, mohlo by dojít k vytvoření dostupné adoptivní buněčné terapie pro různé druhy rakoviny.
Autor: Jakub Málek
Použité zdroje:
Originální text studie:
Eshhar Z, Waks T a Marcus A (2011): Redirected tumor-specific allogeneic T cells for universal treatment of cancer. In Blood. doi: 10.1182/blood-2011-02-334284. [online] cit. 26. 7. 2011
Připraveno podle:
Medical News Today (2011): Universal Donor Immune Cells. In medicalnewstoday.com. [online]. cit. 26. 7. 2011
Obrazové přílohy:
t-lymfocyt.jpg: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/89/SEM_Lymphocyte.jpg/220px-SEM_Lymphocyte.jpg
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
MechanickĂ© DNA origami nanopĂłry zaĹ™ĂdĂ vstup molekul lĂ©ÄŤiva do bunÄ›k
Purpurové bakterie se mohou stát továrnami na bioplasty