Datum: 6.8.2018
Bakterie jsou mikroskopičtí pracanti. Zvládnou obdivuhodný repertoár chemických reakcí, s jejichž pomocí využívají k obživě velmi rozmanité látky v rozličných prostředích. Ani bakterie, co jich známe v přírodě, ale nedovedou vše. V takovém případě nastupují bioinženýři, kteří mohou bakterie vylepšit, a naučit je věci, v přírodě nevídané.
Na Caltechu vylepšili bakterie tak, že mohou vytvořit vazbu mezi uhlíkem a bórem. Něco takového jsme přitom znali jenom z laboratoře. V přírodě zřejmě nic podobného nefunguje. Díky tomuto úspěchu si bioinženýři rozšířili spektrum chemických látek, které teď bakterie mohou vyrobit. Výroba chemikálií v bakteriálních reaktorech přitom může být snadnější a šetrnější vůči životnímu prostředí.
Frances Arnoldová a její spolupracovníci navázali na svůj loňský výzkum, při němž vyvinuli bakterie schopné navázat uhlík s křemíkem. Ani taková vazba se v přírodě za normálních okolností nevidí. Bioinženýři při těchto experimentech užívají trik zvaný řízená evoluce (directed evolution), kdy při tvorbě nových enzymů s požadovanými vlastnostmi pro bakterie používají postup podobný přírodnímu výběru.
Badatelé se v tomto případě soustředili na specifickou variantu běžného proteinu cytochromu c. Nejprve zmutovali gen zodpovědný za tento protein. Pak ho umístili do bakteriální buňky a sledovali, zda bakterie se zmutovaným cytochromem c dokáže spojit uhlík s bórem. A když to fungovalo, tak gen mutovali dál, aby výsledný protein byl v tvorbě vazby uhlíku s bórem ještě lepší.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
Zaměstnanci - Jak hledat a jak získat dobré zaměstnance?
Bubliny plynu s nanoléčivy jsou slibné proti nádorům plic
Nanovlákna z peptidů vázajících měď ničí nádorové buňky