Datum: 28.2.2024
Odborníci švýcarského EPFL vyvinuli revoluční metodu pro manipulaci s jednotlivými fágy, která využívá optické nanopinzety. Př takové manipulaci nejsou nutné chemické značky nebo bioreceptory. Nová technologie slibuje urychlení vývoje fágové léčby, která se může stát solidní alternativou při léčbě rezistentních bakteriálních infekcí.
Fágová léčba využívá fágy, tedy viry bakterií, v boji proti bakteriálním infekcím. V poslední době si získává pozornost, protože klasická antibiotika stále více selhávají. Není to ale bez potíží. Jedním ze zásadních problémů je, že k příslušné infekci je nutné nalézt vhodného fága, což je jako hledat hodně malou jehlu v obrovské kupě sena. Dnes používané metody pro takové hledání jsou dost pomalé.
Tým EPFL ve spolupráci s odborníky CEA Grenoble a Lausanne University Hospital (CHUV) vyvinul nanopinzety na čipu, které mohou uchopit jednotlivé virové částice nebo bakterie a manipulovat s nimi. Využívají při tom jen minimální množství energie.
Optické nanopinzety by se mohly uplatnit i v širším měřítku, než jen ve fágové léčbě. Díky schopnosti manipulovat s jednotlivými fágy mohou otevřít nové cesty pro mikrobiologický výzkum. Představují šikovný nástroj pro rychlé testování a experimentování. Mohly by přispět k hlubšímu pochopení virů a jejich interakcí s hostiteli, což by bylo velkým přínosem v boji s infekcemi.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Nicolas Villa/EPFL.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
MechanickĂ© DNA origami nanopĂłry zaĹ™ĂdĂ vstup molekul lĂ©ÄŤiva do bunÄ›k
Purpurové bakterie se mohou stát továrnami na bioplasty