Datum: 26.6.2024
Odborníci jihokorejského institutu KRISS (Korea Research Institute of Standards and Science) vyvinuli první technologii s kulturou organoidů, která dovede přesně zhodnotit toxicitu nanomateriálů pro člověka.
Nová technologie překonává omezení konvenčních metod s organoidy pro tento typ využití. Podle všeho dojde k jejímu komerčnímu uplatnění v odvětví hodnocení bezpečnosti nanomateriálů a nanoléčiv s pomocí organoidů.
Konvenční postupy pro pěstování organoidů využívají extracelulární matrix. V této matrix rostou buňky, které vytvářejí trojrozměrné sféry a jsou vyživovány médiem. Při tomto postupu dochází k tomu, že tloušťka extracelulární matrix kolísá mezi středem a okrajem sfér, což vede k nerovnováze v zásobování kyslíkem.
Výsledkem je, že organoidy nerostou stejnoměrně. Vytvářejí shluky podobné bublinám a mají problém s dělením a dalším růstem. Největším problémem ale je, že sféry nejsoiu dobře dostupné pro testované nanomateriály. To pochopitelně závažně ovlivňuje výsledky testů a vliv nanomateriálů zůstává nejasný. V rámci nové metody pro pěstování organoidů je extracelulární matrix přímo smíchána s kultivačním roztokem a nanomateriály se snadno dostávají k organoidům.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Korea Research Institute of Standards and Science (KRISS).
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
MechanickĂ© DNA origami nanopĂłry zaĹ™ĂdĂ vstup molekul lĂ©ÄŤiva do bunÄ›k
Purpurové bakterie se mohou stát továrnami na bioplasty