Datum: 28.6.2024
Mikroorganismy se ukazují jako cenný spojenec v boji s odpadem. V poslední době se objevují další a další bakterie, které si poradí s plasty a dovedou je rozložit na malé kousky, které je pak možné dále zpracovat.
Doktorandka Jo-Anne Verschoorová z nizozemské Universiteit Leiden nedávno objevila, že téměř 20 procent kmenů bakterií, které studovala, může rozkládat plasty. Je ale pravda, že k tomu potřebují určité pobídky. Bakterie jsou jako lidé, jak konstatuje Verschoová.
Verschoorová a její kolegové také zjistili, že jednotlivé typy plastů pojídá mnohem více různých bakterií, než jsme si mysleli. K výzkumu využili velkou sbírku streptomycet, které jsou v Leidenu k dispozici pro výzkum, obvykle pro hledání nových antibiotik.
Badatelé vlastně učinili dva podstatné objevy. Kromě toho, že si všimli, že za vhodných podmínek může rozkládat plasty asi 18 procent ze studovaných bakteriálních kmenů. Druhý objev se týkal enzymu lipáza A, který hraje v rozkládání plastů významnou roli. Čím více dotyčné bakterie obsahují lipázy A, tím účinnější rozkládají plasty, konkrétně oligomer BHET, odvozený od PET plastů. Rýsuje se ohromný potenciál.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Verschoor et al. (2024), Communications Biology.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
MechanickĂ© DNA origami nanopĂłry zaĹ™ĂdĂ vstup molekul lĂ©ÄŤiva do bunÄ›k
Purpurové bakterie se mohou stát továrnami na bioplasty