Datum: 12.7.2023
Tým australské University of Queensland nedávno zjistil, že jed z chlupů housenky americké můry Megalopyge opercularis dokáže proděravět stěny buněk podobným způsobem, jako toxiny patogenních bakterií E. coli a salmonel.
Ukázalo se, že si toxin housenek udržel schopnost proděravět buňky pop velmi dlouhou dobu, co je v housenkách a nikoliv v bakteriích, z nichž se kdysi přesunul horizontálním transferem. Zdá se, že tato schopnost toxinu je pro housenky užitečná. Teď může být užitečná i pro nás, například v léčbě nádorů.
Podle vedoucího výzkumu Andrewa Walkera mají toxinu tohoto typu značný potenciál v medicíně. Po náležitých úpravách na molekulární úrovni mohou cíleně dopravovat do buněk léčivo anebo je mohou přímo selektivně likvidovat.
Housenky můry Megalopyge opercularis, která je sama o sobě rovněž velmi chlupatá, mají v Americe spoustu přezdívek a lidových názvů, včetně „housenek Donalda Trumpa.“ Žijí na dubech, jilmech a dalších listnatých stromech, především ve východní části USA, od Virginie na Floridu, dále v Mexiku i dalších zemích Střední Ameriky.
Místní lidé obvykle dobře znají nebezpečí „porostu“ těchto housenek, který mezi chlupy ukrývá ostny s toxinem. Účinky po dotyku se mohou lišit, od velmi nepříjemných popálenin až k reakcím, s nimiž postižení lidé končí na pohotovosti.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Wikimedia Commons, Amizrachi, CC BY-SA 4.0.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
ZamÄ›stnánĂ - NabĂdky i poptávky zajĂmavĂ˝ch zamÄ›stnánĂ
Věda - Dějiny vědy, historie vědy na Wikipedii
NanokeramickĂ© hvÄ›zdy propasĂrujĂ lĂ©ÄŤivo skrz pokoĹľku
Nanorobotická DNA ruka popadne virus a zablokuje vstup do buĹky