Datum: 19.12.2013
Banány jsou základní potravinou pro zhruba 400 milionů lidí tropických a subtropických oblastí Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Sklizně banánů ve světě ale velice ohrožují různí škůdci.
Dirk Hölscher z Institutu Maxe Plancka pro chemickou ekologii v německé Jeně a jeho kolegové zjistili, že některé odrůdy banánů akumulují rostlinné toxiny v těsné blízkosti kořenů, které jsou ohrožovány parazitickou hlísticí Radopholus similis. Lokální nahromadění těchto toxinů je přitom rozhodující pro obranu napadených rostlin před hlísticemi. Toxiny banánovníků se ukládají v zásobním tuku hlístic, která nakonec zahynou. Objev Hölscherova týmu přímo vybízí k vývoji nových, odolných typů banánů.
Banány nepochybně patří k nejvýznamnějším zemědělským plodinám světa. Jsou oblíbeným domácím i exportním produktem Číny a Indie, v Evropě představují nejoblíbenější tropické plody a v Africe s Jihovýchodní Asii jsou významnou složkou každodenního jídelníčku. Odborníci si cení banány kvůli obsahu vitamínu B i C, také draslíku s hořčíkem a dalších látek.
Háďátko Radopholus similis je vedle hub a hmyzu jedním z nejvýznamnějších škůdců banánů. Napadá jejich kořeny a zpomaluje růst i vývin plodů. Nakonec způsobí zhroucení rostlin, obvykle při zrání plodů. Infekce tímto háďátkem může zlikvidovat až 75 procent úrody banánů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda - Dějiny vědy, historie vědy na Wikipedii
Masarykova univerzita - Masarykova univerzita
Nanovlákna z peptidĹŻ vázajĂcĂch měď niÄŤĂ nádorovĂ© buĹky
Nanovláknové mikrosféry jsou slibné v léčbě diabetických vředů