Datum: 17.7.2024
Badatelé University of Texas Health Science Center at San Antonio uspěli tam, kde zatím všichni před nimi selhali. Vyrobili myši, jejichž imunitní odpověď je úplně stejná jako lidská.
Laboratorní myši jsou oblíbeným modelovým organismem, jedním z nejepších, a jsou spojené s výzkumy, které zachránily bezpočet lidských životů. Přesto ale nejsou ideálním modelem člověka. Liší se v mnoha genech. V neposlední řadě jde o jejich imunitní systém, který je dost odlišný od lidského.
Tým University of Texas vytvořil nový typ myši, který nazvali TruHuX (THX, truly human), s nímž by uvedená bariéra mezi myší a lidskou imunitou měla padnout. Tyto myši mají plně lidský imunitní systém, který by měl reagovat stejně jako ten náš.
Paolo Casali a jeho spolupracovníci zahájili výzkumu s imunodeficientním typem myší, mutanty NSG W41. Jim vstříkli přes levou srdeční komoru injekcí lidské kmenové buňky z pupečníkové krve. Po uplynutí několika týdnů dostali myši estrogen (17b-estradiol, E2). Podle dřívějšího výzkumu tento estrogen podporuje růst kmenových buněk, diferenciaci lymfocytů i aktivaci protilátek jako odpovědi na patogeny.
Myši TruHuX jsou „superhumanizované“. Mají kompletní lidský imunitní systém, byť v myší velikosti, který zahrnuje lymfatické uzliny, germinální centra, epiteliální bunky brzlíku, lidské T a B lymfocyty, paměťové B lymfocyty i plazmatické buňky.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Aaron Logan, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády - Brigády pro studenty
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Nanoprotilátka NbE potlačuje vedlejší účinky opiátů
Programovatelné gely mění tvar podle instrukcí v podobě řetězců DNA