Datum: 26.9.2022
Nepřítel mého nepřítele je mým přítelem. Platí to i o virech, které obvykle považujeme za své úhlavní protivníky. Za jistých okolností to ale může být právě naopak. Nový výzkum, který vedl Kristian Helin z britského Institute of Cancer Research, potvrzuje, že můžeme využít viry, které nás infikují a vyvolávají choroby, upravit je a vyslat do bitvy s rakovinou.
Virům, které ničí nádory, se říká onkolytické. Vědci je již dlouho zkoumají a snaží se využít jejich potenciál proti nádorům. Díky rozvoji genetického inženýrství jsme schopni upravit řadu virů tak, že neškodí, ale pomáhají.
Helin s kolegy tímto způsobem upravili kmen herpetického viru Herpes simplex virus (HSV). Vytvořili vylepšený virus RP2, který se množí pouze v buňkách nádoru. A pouze tyto buňky zlikviduje.
Virus RP2 byl navržený tak, aby ho bylo možné vpíchnout přímo do nádoru. Kromě samotné likvidace nádorových buněk tam rovněž vyvolává poplach imunitního systému produkcí látek, které vyvolávají imunitní aktivitu. Tím tento virus přiláká imunitní buňky, které jsou specializované ničení nádorů.
Jak uvádí Kevin Harrington z výzkumného týmu, jejich studie potvrdila, že geneticky vylepšený virový zabiják nádorů útočí dvojím způsobem – přímou likvidací nádorových buněk a zesílením aktivity imunitního systému pacienta.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Victoramuse / Wikimedia Commons.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
MechanickĂ© DNA origami nanopĂłry zaĹ™ĂdĂ vstup molekul lĂ©ÄŤiva do bunÄ›k
Purpurové bakterie se mohou stát továrnami na bioplasty