Datum: 10.7.2023
Výzkumný tým britské University of Bath vyvinul nový postup pro výrobu dvou nejčastěji používaných přípravků proti bolesti na světě, paracetamolu a ibuprofenu.
Jako surovinu využívá snadno dostupnou látku z borovic, která se rovněž hojně vyskytuje v odpadu z papírenského průmyslu.
Nejspíš není příliš známým faktem, že se mnoho léčiv a podobných přípravků farmaceutického či kosmetického průmyslu vyrábí z ropy. Zavedení alternativních výrobních postupů by mohlo vést ke značné úspoře spotřeby této nepopulární fosilní suroviny.
Tým University of Bath vytvořil postup výroby prekurzorů pro výrobu mnoha užitečných látek z obnovitelné suroviny beta-pinenu. Tento terpen je jednou z hlavních komponent terpentýnu, tekutiny, která vzniká jako vedlejší produkt při zpracování dřeva, zejména borového.
Joshua Tibbetts a jeho kolegové z beta-pinenu úspěšně vyrobili paracetamol a ibuprofen. Kromě toho z terpentýnu úspěšně získali celou řadu dalších chemických látek, které lze využít podobným způsobem. Byl mezi nimi i 4-HAP (4-hydroxyacetofenon), což je prekurzor pro výrobu řady léků, včetně beta blokátorů nebo salbutamolu do inhalátorů pro astmatiky. Kromě léků lze ze surovin získaných z terpentýnu vyrobit i složky parfémů nebo třeba čisticích prostředků.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: University of Bath.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Animal Biotechnology - Biotechnology, Animals
Nabídka zaměstnání - Nabídky zaměstnání na hlavní pracovní poměr
Pivo ve vesmíru: Vědci zkoumali vliv mikrogravitace na fermentaci
Látka pro pozastavené oživování kupuje čas při krizových situacích