Datum: 23.4.2013
Zní to neuvěřitelně, ale tým Exeterské univerzity ve spolupráci s firmou Shell vyvinul bakterie, které vyrábějí naftu k nerozeznání podobnou naftě z fosilních zdrojů.
Jejich technologie má sice do komerčního využití ještě daleko, ale nafta, kterou vylepšená E. coli vyrábí, je skoro úplně stejná, jako běžná nafta. Nemusí se tudíž míchat s ropnými produkty, což bývá nutné u bionafty pocházející z rostlinné biomasy.
Výzkum vedl John Love, jehož cílem od samého počátku bylo získat komerčně zajímavé biopalivo, které by bylo rovnou použitelné do běžných motorů. Pokud by se jim povedlo s takovým biopalivem prosadit, významně by tak přispěli k zamýšlené celosvětové redukci skleníkových plynů. Hlad po energii stále roste a určitě by nebylo marné mít k dispozici palivo, které není závislé na neposedné ceně ropy ani na přelétavé politické stabilitě horkých oblastí světa.
Bakterie E. coli za normálních okolností přeměňuje cukry na tuky a z těch si pak staví buněčné membrány. Právě tuto metabolickou dráhu lze využít k produkci nafty. E.coli je už teď hvězdou průmyslové výroby, například ve farmaceutickém průmyslu, takže není úplně vyloučeno, že se výroba nafty s její pomocí v dohledné době doopravdy rozběhne.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
MechanickĂ© DNA origami nanopĂłry zaĹ™ĂdĂ vstup molekul lĂ©ÄŤiva do bunÄ›k
Purpurové bakterie se mohou stát továrnami na bioplasty