Datum: 24.4.2024
Badatelé německého Leibniz Institute of Plant Biochemistry (IPB) jako první dokázali přesně a velmi efektivně stabilně vložit velké geny do DNA vyšších rostlin. Využili k tomu upravenou verzi populárního editoru CRISPR/Cas.
Vylepšený CRISPR nabízí nové možnosti pro cílené úpravy DNA vyšších rostlin, které zahrnují vkládání DNA o délce několika kilobází. Nepochybně se o něj budou zajímat šlechtitelé rostlin i vědci.
Tvůrci novou metodu pro vkládání velkých genů do genomu rostlin vyzkoušeli na tabáku Nicotiana benthamiana, oblíbené laboratorní rostlině huseníčku (Arabidopsis thaliana), a také na pšenici. V případě tabáku byly zásahy editorem CRISPR/Cas provedeny jen lokálně, jen v listech. V důsledku toho se vložené geny v další dceřiné generaci ztratily a byly tedy přítomné v genomu jen omezenou dobu.
Editor CRISPR/Cas optimalizovaný pro vkládání velkých kusů DNA, představuje slibný nástroj pro manipulace tohoto typu u vyšších rostlin, a zřejmě také u dalších typů organismů. Pěstitelé rostlin mohou tuto metodu v budoucnu využít například pro vložení ztracených genů souvisejících s rezistencí vůči patogenům. Takové geny by pocházely z volně žijících populací anebo starých odrůd dané plodiny.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Tom Schreiber, IPB, Leibniz Institute of Plant Biochemistry, IPB.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Plant Biotechnology - plant biotechnology
ZamÄ›stnánĂ nabĂdka - NabĂdky zajĂmavĂ˝ch zamÄ›stnánĂ
RespiraÄŤnĂ bakterie vypĂnajĂ imunitnĂ systĂ©m hostitele
Biorafinace zaĹ™ĂdĂ, aby byla tráva stravitelná pro prasata, kuĹ™ata a ryby