Datum: 16.4.2013
Výzkumníci Kalifornské univerzity v San Franciscu nedávno odhalili významnou roli produktů nekódující DNA ve vývoji mozku. Mohou podle nich mít prsty v několika devastujících neurologických onemocněních.
Vývojová biologie posledních let žije objevováním překvapivých funkcí oblastí DNA, která nekóduje proteiny. V odborném slangu se pro ni vžila elegantní přezdívka junk (čili odpadní) DNA, i když se teď ukazuje, že není zcela výstižná. Tým Daniela Lima z Eli & Edythe Broad Center of Regeneration Medicine and Stem Cell Research se zaměřil na takzvané dlouhé nekódující RNA (long noncoding RNA, tj. lncRNA), přepisované právě z úseků odpadní DNA, které se mimo jiné podílejí na embryonálním vývoji mozku.
Podle Lima jsme na úplném začátku jejich objevování. Existují náznaky, že lncRNA ovlivňují strukturu chromozomů a tím nepřímo ovlivňují aktivaci jednotlivých genů, aniž by zasahovaly do jejich sekvence. Jejich účinek je tedy epigenetický.
Limův student Alexander Ramos a jejich další kolegové uskutečnili rozsáhlé počítačové analýzy ve snaze propojit tyto lncRNA s aktivací konkrétních genů. Soustředili se hlavně na geny a vývojové dráhy spojované se závažnými neurologickými problémy. Povedlo se jim odhalit především možné souvislosti mezi desítkami lncRNA a Huntingtonovou chorobou a v menší míře také například s Alzheimerovou chorobou, s depresemi anebo s různými typy nádorů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
MechanickĂ© DNA origami nanopĂłry zaĹ™ĂdĂ vstup molekul lĂ©ÄŤiva do bunÄ›k
Purpurové bakterie se mohou stát továrnami na bioplasty