Datum: 17.10.2014
Rozmanitá medicínská zařízení, počínaje kloubními náhradami až po přístroje na dialýzu, každý den ve velikém počtu zachraňují životy anebo udržují zdraví pacientů.
Nicméně, každé zařízení v lidském těle nebo zařízení, které je v kontaktu s krevním oběhem, může namísto pomoci pacienta dvěma způsoby ohrozit na životě – krevní sraženinou nebo bakteriální infekcí.
Pozoruhodné řešení teď nabízejí vývojáři z Harvardu. Pro medicínská zařízení vyvinuli nový typ povlaku, který vychází z materiálů podobných teflonu, povolených pro zdravotnictví americkou agenturou Food and Drug Administration (FDA). Podle studie v časopisu Nature Biotechnology tento povrch odpuzuje krev na více než 20 různých medicínsky významných substrátech a také na nich potlačuje tvorbu neblahého bakteriálního biofilmu.
Ředitel Wyssova institutu pro biologicky inspirované inženýrství Don Ingberg a jeho kolegové vyzkoušeli implantáty s tímto novým povrchem v prasatech. Ukázalo se, že po implantaci do velkých cév prasat zabrání tvorbě krevních sraženin na minimálně 8 hodin, aniž by vědci použili prostředky proti srážení krve, jako je například heparin. Použití heparinu totiž provázejí potenciálně smrtelné vedlejší účinky, jako je například rozsáhlé krvácení. Prozatím je ale heparin nutným zlem v případech, kdy jinak při léčbě hrozí srážení krve.
Podle Ingbera je nalezení technologií, které by bránily srážení krve bez použití antikoagulantů typu heparin, jedním ze svatých grálů současné medicíny.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
DNA - Lidskou DNA má pohltit polárnà led
ZamÄ›stnánĂ - NabĂdky i poptávky zajĂmavĂ˝ch zamÄ›stnánĂ
Látka ze zubnà pasty je základem jedlého tranzistoru
Slibná technologie léčà sepsi s pomocà magnetických nanoshluků