14.4.2023 | Zpravodajství
Záliba v alkoholu vede k bolestivé kocovině a dalším nepříjemnostem, včetně bolesti hlavy, únavy a nevolnosti. Pití alkoholu má rovněž těsnou spojitost se spoustou zdravotních problémů v lidském těle,
12.4.2023 | Zpravodajství
Badatelé americké North Carolina State University vyvinuli elektronickou náplast, kterou lze aplikovat na listy rostlin. Zařízení poté monitoruje stav rostlin, pokud jde o infekce různých patogenů, včetně virových a houbových infekcí,
10.4.2023 | Zpravodajství
Nanoklícky jsou nepatrné nanostruktury s vnitřním prostorem, které mohou sloužit k přepravě léčiv na místo určení v těle pacienta. Některé molekuly používané při léčbě jsou ale natolik velké, že se nevejdou do standardních nanoklícek.
7.4.2023 | Zpravodajství
Nádorové buňky jsou notoricky známé schopností unikat pozornosti imunitního systému. To komplikuje jejich léčbu. Jednou z možností, jak se s tím vyrovnat, jsou geneticky vylepšené T-lymfocyty, čili CAR-T buňky, které dovedou nádory efektivně zlikvidovat.
5.4.2023 | Zpravodajství
Alergie na arašídy zasahují jedno dítě z padesáti. V nejzávažnějších případech vede k anafylaktickému šoku, který může být smrtelný. V současné době je k dispozici jediný schválený léčebný postup, který omezuje intenzitu alergické reakce, a jehož účinek se dostavuje až po měsících.
3.4.2023 | Zpravodajství
Technologie genetického editoru umožňuje rychle měnit evoluční kurz určitých populací či druhů tím, že do nich lze vložit geny, které se rychle šíří celými populacemi. Evoluční genetik Asher Cutter z kanadské University of Toronto
31.3.2023 | Zpravodajství
Odborníci amerických MIT a University of Massachusetts Medical School vyvinuli nový typ nanočástic, které lze aplikovat v plicích, kde mohou předat do buněk mRNA s potřebnou informací.
29.3.2023 | Zpravodajství
Vědce již před půl stoletím napadlo, že by bylo možné využívat nadbytečný cukr, který nám poskytuje moderní civilizace, k výrobě elektřiny v implantovaných glukózových palivových článcích.
27.3.2023 | Zpravodajství
Badatelé americké Oregon State University vyvinuli senzor, který během 8 minut detekuje hormon kortizol v lidském potu. Tento hormon je přitom důležitým markerem řady onemocnění, včetně různých nádorů. Detektor je založený na umělém enzymu.
24.3.2023 | Zpravodajství
Rostliny využívají fotosyntézu k získání energie ze slunečního záření. Badatelé německé techniky Technische Universität München (TUM) zúročili inspiraci fotosyntézou při vývoji technologií,
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Jaderná energetika - Závěry z koference věnované jaderné energii a ekologii
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
Vědci poprvé editovali CRISPRem genetické mechanismy fotosyntézy
Důmyslné nanočástice s RNA posilují reakci imunity proti nádorům