Datum: 3.8.2015
Nová technologie, vyvinutá bioinženýry Kalifornské univerzity v Berkeley, by měla výrazně výrazně zlevnit, zjednodušit a hlavně dramaticky zrychlit základní metodu molekulární biologie PCR – pomocí ohřívání a ochlazování vzorků přepínáním osvětlení.
Jejich turbocyklování, které popsali v novém čísle časopisu Light: Science & Application, značně rozšiřuje možnosti využití staré známé polymerázové řetězové reakce (PCR). Nový postup urychluje PCR natolik, že je hotová za pár minut.
Polymerázová řetězová reakce, která umí namnožit jedinou kopii DNA na tisíce a tisíce kopií, se stala zásadním nástrojem pro mnoho disciplín molekulární biologie. Je nepostradatelná pro forenzní genetiku, klonování, testy otcovství , diagnostiku dědičných i infekčních onemocnění, stejně jako pro pozoruhodné analýzy DNA z mumií i fosilií vymřelých druhů.
Podle šéfa výzkumu Luka Leeho je sice PCR velmi účinná technologie, která se využívá v mnoha odvětvích moderní biologie, soudobé systémy PCR jsou ale dost pomalé. Obvykle je nutné dělat PCR v laboratoři. Bývá to docela drahé a náročné na energii. Jedna polymerázová řetězová reakce obvykle zabere hodinu a déle, takže PCR není právě praktická pro okamžité diagnózy, které zachraňují životy v medicíně. Nový postup to zvládne výrazně rychleji.
Lee a spol. využívají LEDky, které ohřívají rozhraní mezi tenkým zlatým filmem a roztokem s DNA. Rychlost ohřívání i ochlazování je díky tomu doopravdy impresivní.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Jaderná energetika - Závěry z koference věnované jaderné energii a ekologii
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
DNA vypĂnaÄŤe navrĹľenĂ© AI pĹ™esnÄ› ovládajĂ expresi genĹŻ
SyntetickĂ© pavouÄŤĂ amyloidnĂ proteiny a „umÄ›lĂ pavouci“ zajistĂ medicĂnskĂ˝ materiál