Hlavní stranaAutorské články a zajímavosti ze světa biotechnologiíBudeme léčit akné s pomocí bakteriofágů?

Budeme léčit akné s pomocí bakteriofágů?

Datum: 17.12.2012 

S teenagery je to těžké. Jsou plní života a hledají své místo a vlastně i sami sebe. Z velké většiny autorit a hrozeb světa dospělých mají legraci a jak mnozí z nás mohou dosvědčit, někdy je to jenom čirá loterie, zda se teenager úspěšně dočká dospělosti anebo ne. Je ale jedna věc, před kterou mají teenageři respekt. Byla by to vlastně pěkně otázka do křížovky – nejhorší postrach teenagerů na čtyři. Je to samozřejmě akné, jedna z nejčastějších kožních chorob a podle všeho vůbec nejčastější kožní onemocnění mezi teenagery. Podle statistik postihuje více než 85 procent z nich, takže jejich obavy jsou jistě oprávněné.

Neblahý řetězec příčin, které nakonec vedou k rozvoji akné, je doposud z části zahalený tajemstvím. Bezprostřední příčinou rozvoje obávaných kožních projevů je uzavření vývodů mazových žláz, které se vzápětí zanítí. Podle toho, co víme, hrají často velmi významnou roli pubertálně rozbouřené hormony, především androgeny. Záněty při akné má zase mnohdy na svědomí anaerobní grampozitivní bakterie, aktinomyceta Propionibacterium acnes. Své nápadné jméno získala podle schopnosti produkovat karboxylovou kyselinu propionovou. Je to jinak velice běžný a převážně neškodný obyvatel lidského těla. Obvykle se živí mastnými kyselinami z kožního mazu na kůži skoro každého z nás, někdy bývá k zastižení i v trávicí soustavě. Když dojde ucpání vývodu mazové žlázy, tak se právě tato bakterie může přemnožit, vylučovat chemické látky, které narušují stěny póru v pokožce a rozpoutat tím akné. Pak se k ní přidávají další bakterie, jako třeba zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus). U většiny lidí akné vymizí po ukončení fáze teenagerství, mezi 20. až 23. rokem života. Někdy ale může přetrvávat až do stáří.

Léčba akné bývá dlouhá, drahá, vyčerpávající, někdy nebezpečná a její výsledky nebývají úplně zaručené. Může zahrnovat rozličné protizánětlivé směsi včetně antibiotik, fototerapie s ozařováním viditelným světlem, lasery, chirurgické zásahy a v neposlední řadě také psychology. Postižení teenageři mohou být tak zdrceni změnou zevnějšku, že to někdy dospěje až k sebevraždě. Mnozí z nich trpí přinejmenším intenzivním stresem. V osmdesátých letech byl v souvislosti s akné oblíbený přípravek Accutane na bázi isotretinoinu. Po nějakém čase se z něho vyklubal teratogen. Když ho užívaly nastávající matky, hrozil jim potrat či poškození plodu, což popularitě léčby akné pochopitelně příliš neprospělo. Poslední dobou se ale rýsuje zajímavá možnost terapie, která by mohla vylepšit situaci mnohých pacientů, tedy milionů a milionů příslušníků nastupujících generací.  

Tým dermatologa Roberta Modlina z David Geffen School of Medicine na Kalifornské univerzitě v Los Angeles zkoumá velmi zajímavé fágy, jejichž kořistí jsou právě výše zmíněné bakterie Propionibacterium acnes. Pomocí běžně dostupných čistících náplastí na póry izolovali bakteriální populace dobrovolníků s akné i jejich zdravých kolegů. Poté v nich vylovili 11 různých fágů a přečetli jejich genom. Ukázalo se, že fágy bakterií Propionibacterium acnes mají mnohé příznivé rysy, které je předurčují jako mocnou zbraň proti ohromné pandemii akné. Jsou malí, výkonní a spolehlivě pobíjejí hostitelské bakterie, která je na fágy podle všeho dost citlivá. Jak už to u fágů bývá, útočí pouze na jediný typ bakterií a ty ostatní nechávají na pokoji. Zkoumané fágy byly poměrně překvapivě značně homogenní. Jejich sekvence se shodovaly z 85 procent, což je v podobných případech neobvyklé. Pokud se odborníkům povede ze zručných fágů vytvořit účinný protibakteriální přípravek, mají se neoblíbené bakterie na co těšit a teenagerům snad vysvitnou lepší časy.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka PhD


Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.


google facebook Digg delicious reddit furl mrwong myspace twitter stumble upon topclanky Jagg bookmarky Linkuj si ! pridej Vybralisme


Použité zdroje:

mBio 3(5):e00279-12.

American Society for Microbiology 25.9. 2012, Wikipedia (Acne vulgaris, Propionibacterium acnes).

Obrazové přílohy:

Robert Modlin. Kredit: UCLA.

http://people.healthsciences.ucla.edu/institution/photo?personnel_id=8867

Fágy aktinomycety Propionibacterium acnes. Kredit: University of Pittsburgh.

http://blogs.smithsonianmag.com/science/files/2012/09/P.-acnes-phage.jpg


68

Komentáře / diskuse

S. Mihulka: bakteriofagove preparaty (29.11.13 11:40)

Dobry den, o zadnem bohuzel nevim, podle mne je jeste brzy. Zkuste se ale obratit emailem primo na autory studie, mozna by vedeli vic. (reagovat)

peter: existuju uz nejake bakteriofagove preparaty proti P.Acne (26.11.13 02:07)

Važený pán Dr.

Prosil by som o odpoveď či existuju uz nejake bakteriofagove preparaty proti P.Acne ?

Peter,Nedobyty@gmail.com (reagovat)


Váš komentář:







 

CEBIO a I. etapa JVTP

  • CEBIO
  • BC AV CR
  • Budvar
  • CAVD
  • CZBA
  • Eco Tend
  • Envisan Gem
  • Gentrend
  • JAIP
  • Jihočeská univerzita
  • Madeta
  • Forestina
  • ALIDEA

Provozovatel

Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.

Články na přání


[načítám anketu]

LinkedIn