Datum: 12.8.2015
Vědci vyvinuli prototyp nano-celulózových filtrů, které velmi účinně zachycují nebezpečné chemikálie obsažené v odpadních vodách z průmyslových výrob. Prototyp bude nyní testován v reálných provozech ve vybraných evropských závodech.
„Biologické nano-celulózové filtry se budou poprvé testovat v praxi na čištění odpadních vod z průmyslových podniků a v čističkách odpadních vod ve Španělsku. Další podniky také projevily zájem nové filtry otestovat, kontaktovaly nás např. těžařské firmy a maloobchodní řetězec ve Velké Británii,“ říká Doc. Aji Mathewová z Lulea University of Technology.
Vědci zkombinovali nepotřebný odpad z výroby celulózy s funkční nano-celulózou a vytvořili tak absorpční plátno o vysoké filtrační kapacitě. Z těchto absorpčních pláten byl posléze zkonstruován první prototyp, tzv. cartridge (na obrázku). Tyto cartridge jsou unikátní svou vysokou kapacitou a dokáží zachycovat širokou škálu polutantů, jako jsou těžké kovy, residua z výroby barviv a dokonce i dusičnany v čističkách odpadních vod. Příští rok se plánuje zvětšení rozměrů cartridge a tím i její kapacity a také jejich velkoobjemová produkce.
„Filtr je jedinečný i v tom, že každá membrána může být ušita na míru polutantu, který chceme, aby zachytila. Dokážeme vytvořit specifické membrány např. pro měď, železo, stříbro, různá barviva, dusičnany a podobně,“ dodává Aji Mathewová. Dalším krokem bude získat finanční podporu pro tzv. scale-up, tj. převedení stávajícího prototypu z laboratoře a malovýrob do velkoprůmyslových měřítek.
Za vývojem, který je z velké části financován EU, stojí konsorcium výzkumných institucí, univerzit, malých podniků a výrobních závodů. Projekt je koordinován Doc. Aji Mathewovou z Lulea University .
V roce 2015 se bude tým Doc. Aji Mathewové pokoušet uspět se svým projektem v EU výzvě horizont 2020. Dva z jejich studentů Peng Liu a Zoheb Karim se ve svých diplomových pracích významnou měrou podíleli na optimalizaci a vývoji nano-celulózových filtrů. Peng Liu měřením absorpčních kapacit různých nanokrystalů a nanovláken testuje schopnost membrány filtrovat různé těžké kovy. Další jeho kolegové testují, jak produkovat membrány.
Nová technologie tedy ukazuje možnou cestu účinného odstraňování polutantů, které lidstvo produkuje v obrovských množstvích a vypouští do přírody. Držme Doc. Mathewové palce, aby pro svůj výzkum dostala dostatečnou finanční podporu v nadcházející výzvě Horizont 2020.
Autor: Ing. Jiří Bárta, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Použité zdroje:
Lule? University of Technology. "Nano Filter cleans dirty industry." ScienceDaily. ScienceDaily, 23 December 2014. <www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141223113839.htm>.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Práce na vedlejšà pracovnà poměr
VÄ›da - Informace z vÄ›dy, vĂ˝zkumu ÄŤeskĂ˝ch biotechnologiĂ
Purpurové bakterie se mohou stát továrnami na bioplasty
Circular Week 2024: European Sustainability Congress 2024