Datum: 22.7.2016
Čínští vědci jsou už jen krůček od spuštění historicky prvního klinického testu genomového editoru CRISPR v lidské medicíně. Pacienti by měli dostat injekce s buňkami, které budou upraveny systémem editace genomu CRISPR/Cas9, v srpnu.
Tým, který vede Lu You z Nemocnice Západní Číny Sečuánské univerzity ve městě Čcheng-tu, hodlá těmito buňkami od srpna léčit pacienty s rakovinou plic. Pro tento vpravdě revoluční klinický test získali před dvěma týdny povolení od etické komise dotyčné nemocnice.
Celý svět napjatě očekává, jak to dopadne. Vzrušení nezastírá ani Carl June, specialista na imunoterapie z Pensylvánské univerzity ve Filadelfii.
Sám June se již podílel na podobných klinických testech léčby AIDS, v nichž ale použili jiný genomový editor. A June je i vědeckým poradcem amerického týmu, který v USA připravuje klinický test léčby rakoviny s buňkami, které budou stejně jako v Číně upravené pomocí editoru CRISPR/ Cas9.
Americký projekt už dostal požehnání od panelu americké vládní agentury National Institutes of Health (NIH). Teď ještě čeká na zelenou od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a od univerzitní komise. Američtí badatelé počítají s tím, že spustí klinický test koncem letošního roku.
Čínští vědci ale každopádně budou první na světě. Jejich testu se zúčastní pacienti s nemalobuněčným karcinomem plic (NSCLC), v jejichž případě selhala chemoterapie, ozařování, i další typy léčby.
Podle Lua mají tito pacienti za normálních okolností jen mizivou šanci na úspěšnou léčbu. Léčebný postup založený na genomovém editoru CRISPR–Cas9 pro ně představuje velkou naději. V případě úspěchu této terapie by se měla naše pozice v boji s úpornými nádory významně zlepšit.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Práce - Práce pro studenty a absolventy. Hlavní i vedlejší pracovní poměr
Smrkancové nanoboty poháněné katalázou zasahují v hlenu
Nové antibiotikum přiměje bakterie k sebedestrukci