Datum: 28.4.2017
Malárie je zásadním onemocněním dnešní doby. Po celé planetě zabije stovky tisíc lidí ročně a dalších mnoho milionů nakazí. Nikde to ale není s malárií tak hrozivé, jako v Africe.
Podle Světové zdravotnické organizace WHO bylo v roce 2015 v Africe 90 procent případů malárie a také 92 procent úmrtí na malárii. Vlastně se dalo čekat, že WHO vybere k pilotnímu nasazení vakcíny proti malárii ve velkém právě africké země. Nakonec to bude Ghana, Keňa a Malawi.
Vědci bojují proti malárii už dlouho. Zkoumají různé kreativní nápady, jak s touto děsivou parazitózou zatočit. Řada z nich zahrnuje rafinované genetické triky proti komárům, kteří malárii přenášejí.
Zároveň s bojem proti komárům probíhá i vývoj různých vakcín. Fungují na rozmanitých principech, leckteré jsou slibné. Jedna z nich se aplikuje pomocí plošek s mikrojehlami skrz kůži očkované osoby, jiná je zase založená na vstříknutí živých původců malárie, tedy zimniček, do lidského těla a její výsledky jsou udivující.
Nejdále za všech se ale v tuto chvíli dostala vakcína RTS,S/AS01, která jako první vakcína proti malárii vstupuje do rozsáhlých klinických testů. Jde o injekčně aplikovanou vakcínu, která byla vyvinuta speciálně pro boj s malárií vyvolanou zimničkami druhu Plasmodium falciparum u mladých lidí v subsaharské Africe. Právě tato skupina čelí nejvyššímu počtu úmrtí na malárii.
V letech 2009 až 2014 v Africe proběhly úspěšné klinické testy této vakcíny ve fázi III. Vakcína RTS,S/AS01 se poté stala součástí pilotního programu pro Ghanu, Keňu a Malawi, který koordinuje WHO. Očkovat se bude v rámci národních programů injekcemi do svalu a přednost budou mít oblasti s vysokým výskytem malárie.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
ZamÄ›stnánĂ - NabĂdky i poptávky zajĂmavĂ˝ch zamÄ›stnánĂ
Animal Biotechnology - Biotechnology, Animals
Organoidy pomohou ověřit toxicitu nanomateriálů
Krásnoočka vylepšená CRISPRem by mohla vyrábět biopalivo