Datum: 10.7.2020
Genový editor CRISPR je skvělý nástroj. To ale neznamená, že by byl dokonalý. Stále je tu ještě velký prostor pro zlepšení. Jedním z největších problémů CRISPRu je, že navzdory mnoha přednostem občas dělá chyby a edituje tam, kde by neměl. To pak může mít velice vážné následky.
Tým čínské Wenzhou Medical University se snažil vylepšit CRISPR tím, že testoval mnoho různých mutací v sekvenci tohoto editoru. U každé z mutací zkoušeli, jak spolehlivě CRISPR s dotyčnou mutací objeví cílovou sekvenci mezi sekvencemi, které jsou jen nepatrně odlišné.
Mezi mutacemi objevili jednu, která zajišťuje CRISPRu téměř stonásobnou přesnost oproti původní verzi. CRISPR s touhle mutací dokáže velmi slušně rozlišit sekvence, které se liší jediným párem bází.
Badatelé rovněž zjišťovali, proč je vlastně tato konkrétní mutace tak účinná. Jak se dalo očekávat, ovlivňuje doménu editoru CRISPR, která je zodpovědná za rozeznávání cílové sekvence. Mutace způsobuje oslabení spojení mezi „naváděcí“ guide RNA, která obsahuje cílovou sekvenci – a „proteinovými nůžkami“ Cas9. Díky tomu musí CRISPR před spuštěním editace nalézt skutečně zcela shodnou sekvenci v editovaném genomu, jinak k editaci nedojde. Čili jde přesně o to, co genetičtí inženýři chtějí.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Práce na vedlejšà pracovnà poměr
Biotechnologie - Sekce věnovaná biotechnologii na encyklopedii Wikipedia
Toxické sklo nemilosrdně zdecimuje kostnà nádory
Průlomová léčba, která regeneruje synapse při ALS, postupuje v klinických testech