Datum: 9.10.2015
Odborníci už po celá desetiletí sní o pěstování lidských orgánů pro transplantace v prasatech. Jejich snažení ale hatí obavy z odmítnutí takových orgánů lidským imunitním systémem a z invaze prasečích virových sekvencí, které se ukrývají v prasečím genomu.
Teď jsme ale vstoupili do věku editování genomu a poprvé v historii máme možnost podezřelé virové sekvence v prasatech vyřídit. Chopil se toho genetik George Church z medicíny Harvardu, který se svými spolupracovníky v prasečích embryích přemázl více než 60 genů.
Překonali tím dosavadní světový rekord v počtu editovaných genů u zvířete, a to zhruba desetinásobně. Zároveň tím vytvořili prasata, která se mohou stát vhodnými nedobrovolnými dárci orgánů.
Jak se dalo čekat, Church a spol. využili technologii genomového editoru CRISPR/Cas9. Tímto rafinovaným nástrojem v prasečích embryích vypnuli celkem 62 prasečích endogenních retrovirů, roztomile zkracovaných jako PERV. Tyto sekvence sídlí v genomu prakticky každého prasete a až doteď nás strašili jako možný zdroj záludných virových infekcí po transplantaci mezi prasetem a člověkem.
Churchův tým se ale nevěnuje jenom prasečím PERVům. Jinému souboru prasečích embryí prý editovali více než 20 genů, které jsou také v hledáčku medicíny. Jsou mezi nimi geny pro proteiny z povrchu prasečích buněk, co spouštějí odpověď lidského imunitního systému anebo srážení krve. Church toho ale moc neprozradil, protože jde o zatím nepublikované věci. Lze ale usuzovat, že prasečí dárci orgánů budou potřebovat i tyto editace genomu, které se netýkají PERV.
Church se raduje, že se jim povedlo to, o co se snaží už skoro celé desetiletí. Jeho biotechnologická společnost eGenesis se sídlem v Bostonu se teď snaží celý proces zlevnit a zjednodušit, jak to jenom bude možné.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Masarykova univerzita - Masarykova univerzita
Jaderná energetika - Závěry z koference věnované jaderné energii a ekologii
UhlĂkovĂ© teÄŤky – antioxidaÄŤnĂ nanozymy Ĺ™ešà depresi potkanĹŻ obnovenĂm mikrobiomu
Biomasa bakteriĂ Rhodovulum pĹ™edstavuje excelentnĂ dusĂkatĂ© hnojivo