Datum: 27.11.2020
Výzkumný tým japonského centra RIKEN Center for Biosystems Dynamics Research (BDR) studoval experimentální evoluci oblíbené bakterie Escherichia coli za působení rozmanitých antibiotik.
Cílem výzkumu bylo prozkoumat mechanismy evoluce bakteriální rezistence. Jejich výsledky bude možné využít při vývoji nových léků a léčebných postupů, které by měly rozvoj rezistence bakteriím co nejvíce komplikovat.
Bakteriální rezistence jsou velkou výzvou dnešní doby. Vypadá to, že jakmile vědci vyvinou nějaké nové antibiotikum, tak se při jeho užívání brzy objeví rezistentní bakterie. Je to jako hra na honěnou, ve které ale zrovna moc nevynikáme. Odborníci se proto snaží zjistit, jak vlastně probíhá evoluce rezistence u bakterií.
Je to komplikovaný proces, který zahrnuje mnoho změn v genomu bakterií. Japonští badatelé se rozhodli sledovat dynamiku těchto změn na velkém souboru různých antibiotik, která použili proti bakterii E. coli.
Tým RIKENu vyvinul automatický robotický systém bakteriální kultur, který jim umožnil uspořádat experiment s laboratorní evolucí E. coli pod vlivem antibiotik. Bakterie museli po více než 250 generací čelit 95 různým antibiotikům. Díky novému zařízení mohli prozkoumat změny v transkriptomu bakterií, tedy souboru všech mRNA, z něhož je možné vyčíst, které geny bakterie jsou v danou chvíli opravdu zapnuté.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Animal Biotechnology - Biotechnology, Animals
Plant Biotechnology - plant biotechnology
Při 3D laserovém tisku lze použít bioinkousty s mikrořasami
Nanočástice pomáhají při regeneraci vyčerpaných buněčných zabijáků