Datum: 29.12.2017
Vědci nabízejí nový postup, s nímž by bylo možné likvidovat radioaktivní zamoření, a také chránit ozařované pacienty, vojáky i astronauty.
Badatelé Uniformed Services University of the Health Sciences nedávno zjistili, že extrémně vůči záření odolná bakterie, slavný deinokok Deinococcus radiodurans dokáže chránit bakterie citlivé na záření, jako je například běžná bakterie E. coli. Bakterie E. coli ve směsi s deinokoky vydrží pořádně vysoké dávky ionizujícího záření.
Výsledky výzkumu ukazují, že deinokoky, a spolu s nimi i některé houby, mohou být použity jako přírodní probiotika proti škodlivému působení záření. Je to nečekaný objev, který by mohl přinést nové metody ochrany ozařovaných pacientů s nádory, ale také vojáků, techniků nebo astronautů, kteří jsou vystaveni vysokým dávkám ionizujícího záření.
Už v roce 2004 vyšlo najevo, že pod skládkou radioaktivního odpadu projektu Manhattan z doby Studené války žijí v drsně radioaktivním prostředí nejen vůči záření velmi odolné bakterie, ale také bakterie, které jsou na záření dost citlivé. Doposud to byla záhada, s novým objevem spolupráce mezi ozářenými bakteriemi je to už o dost jasnější.
Výzkumníci Uniformed Services University of the Health Sciences věří, že teď budeme moci využít spolupráce mezi vůči záření různě odolnými bakteriemi mnoha různými způsoby. Jak se zdá, bude to pro nás velmi užitečné.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. NabĂdky zajĂmavĂ© práce z celĂ© ÄŚR
Biotechnology - Biotechnologický portál Gate 2 Biotech
DNA vypĂnaÄŤe navrĹľenĂ© AI pĹ™esnÄ› ovládajĂ expresi genĹŻ
UhlĂkovĂ© teÄŤky – antioxidaÄŤnĂ nanozymy Ĺ™ešà depresi potkanĹŻ obnovenĂm mikrobiomu