Fakulta veterinárního lékařství (FVL) je jednou ze tří fakult Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Je přímou pokračovatelkou Vysoké školy zvěrolékařské založené zákonem č. 76 ze dne 12. prosince 1918. Je jedinou univerzitní institucí tohoto typu v České republice. Studijní programy vyučované na fakultě byly úspěšně reakreditovány MŠMT ČR na maximální možné období, tj. do konce roku 2013.
Ke studiu v magisterském studijním programu na FVL jsou přijímáni tuzemští i zahraniční absolventi středních škol po úspěšném vykonání písemných přijímacích zkoušek z chemie a biologie v rozsahu učebních osnov gymnázií.
Fakulta poskytuje komplexní vzdělání v oblasti diagnostiky, terapie a prevence nakažlivých i nenakažlivých nemocí zvířat a základní znalosti v oblasti hygieny potravin živočišného původu. Studium je šestileté (12 semestrů). Celkový objem výuky je 5149 hodin, z toho přednášek 1470 hodin a praktické výuky (cvičení, praxe, stáže na klinikách) 3679 hodin. Jednotlivé semestry trvají 12, resp. 15 týdnů s přibližným rozsahem přímé výuky okolo 25 hodin týdně. Po ukončení semestru následuje zkouškové období, kdy studenti skládají zkoušky z disciplin, jejichž výuka skončila. Během celého studia vykoná student 44 zkoušek. Studium je ukončeno státní rigorózní zkouškou, která se skládá ze 2 povinných dílčích státních rigorózních zkoušek (hygiena potravin a nákazy zvířat a legislativa) a dalších 3 - 5 povinně volitelných dílčích státních rigorózních zkoušek (choroby psů a koček; choroby přežvýkavců; choroby koní; choroby prasat; choroby drůbeže; choroby plazů, ptactva a drobných savců; klinická patologie; obhajoba odborné práce). Úspěšným absolventům studia na FVL je udělován titul "doktor veterinární medicíny" (MVDr.).
Absolventi Fakulty veterinárního lékařství získávají široké medicínské vzdělání veterinárního směru, díky kterému mají možnost uplatnění především jako soukromí veterinární lékaři, zaměstnanci státní veterinární správy, ale také jako odborníci v poradenských a servisních chovatelských službách, ve veterinárních i jiných diagnostických či výzkumných ústavech, v zemědělských a plemenářských organizacích, u farmaceutických firem, pojišťovacích společností, v podnicích potravinářského průmyslu, ve státní správě apod. Mohou pracovat také v řadě organizací z oblasti zdravotní, epidemiologické, inspekční, kontrolní, obchodní, manažerské, ochrany životního prostřední, hygienické aj., na středních i vysokých školách a v dalších oblastech.
Datum aktualizace: 2.11.2012
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Práce na vedlejší pracovní poměr
Zaměstnání poptávka - Poptávkový formulář pro zaměstnavatele. Uveřejnění inzerátu zdarma.
Uhlíkové tečky – antioxidační nanozymy řeší depresi potkanů obnovením mikrobiomu
Syntetická biologie se spojila s 3D tiskem a vznikly programovatelné živé materiály