Datum: 12.4.2017
Lidé mají s bakteriemi složitý vztah. Na jednu stranu nás mnohé bakterie nepochybně ohrožují a klidně nás mohou i zabít. Zároveň bychom ale nemohli žít bez komplexního společenstva bakterií, které obývá naše vnitřnosti.
Bakterie také můžeme mnoha různými způsoby využít. Genetičtí inženýři americké Riceho univerzity nedávno vylepšili bakterie E. coli tak, že nám mohou pomoci s detekcí zánětu střev. Tyto bakterie sledují situaci v mikrobiomu trávicí soustavy, a když zachytí příznaky zánětu, pošlou vzkaz prostřednictvím zbarvení stolice.
Prozatím to funguje u myší, ale další na řadě jsme už my. Lidé mají očividně sklon hlídat si stolici, takže taková forma diagnostiky je pro náš druh ideální. Pokud si všimneme nápadné barvy, tak nám bakterie vzkazují, že je nejvyšší čas navštívit lékaře.
Badatelé se soustředili na detekci kolitidy, chronického zánětu střevní sliznice. Předcházející výzkum ukázal, že by dobrým biomarkerem kolitidy mohla být molekula thiosíranu. Genetičtí inženýři proto vytvořili bakterie E. coli, které dovedou detekovat thiosíran a zareagují na to produkcí zeleného fluoreskujícího proteinu.
Tým Riceho univerzity aplikoval miliardy takto vylepšených bakterií dvěma skupinám myší. Jedna ze skupin zahrnovala myši s kolitidou a ta druhá představovala kontrolu se zdravými jedinci. Technologie detekce vylepšenými bakteriemi E. coli fungovala velmi dobře.
Stolice myší s kolitidou zeleně světélkovala, což ukazovalo na zvýšený obsah thiosíranu, a potvrzovalo onemocnění kolitidou. Dokonce to fungovalo tak, že čím větším zánětem střev myš trpěla, tím více světélkovala její stolice.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda - Dějiny vědy, historie vědy na Wikipedii
Nabídka zaměstnání - Nabídka zajímavých zaměstnání
Hejna magnetických nanobotů mohou léčit krvácení v mozku
Novou vakcínu proti rakovině plic dostal první pacient