Datum: 23.1.2023
Jedovatí hadi jsou každým rokem ve světě zodpovědní za asi 120 tisíc mrtvých a přibližně 400 poraněných s dlouhodobými následky. Ve Spojených státech dojde asi ke 8 tisícům uštknutím ročně.
Ve snaze omezit následky uštknutí jedovatých hadů spustil tým biologů americké University of Maryland pozoruhodný výzkum. Prozkoumali genom chřestýše západního (Crotalus atrox), amerického hada s nebezpečným jedem, který má brutální účinky na oběť, od hemotoxických až po cytotoxické a myotoxické (které ničí svaly). Při neléčeném uštknutí umírá 10 až 20 procent uštknutých.
Jeho genom obsahuje nejvíc hadích toxinů ze všech známých genomů chřestýšů. Sean Carroll a jeho kolegové tam ale hledali něco jiného. Proteiny, které fungují jako protijed. Nakonec našli protein FETUA 3, který účinně inhibuje široké spektrum chřestýších toxinů. Hadi mají takové proteiny kvůli ochraně před vlastními toxiny.
Jak podtrhuje Carroll, dobrá léčba hadího uštknutí by měla zvládat uštknutí nikoliv jednoho, ale většího počtu druhů jedovatých hadů. Jak s kolegy zjistili, protein FETUA 3 účinně inhibuje přes 20 chřestýších toxinů, což je slušně vysoké číslo.
Experimenty potvrdily, že FETUA 3 vyřadí i toxiny jedu dalších druhů chřestýšů. Badatelé jich testovali několik. Objevený proteinový protijed čeká důkladný výzkum. Zatím to vypadá slibně. Mohl by se stát základem nebo alespoň inspirací pro vývoj nových typů léčby hadího uštknutí.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Matt Giorgianni.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnání - poptávky - Možnost zdarma publikovat poptávaná zaměstnání pro firmy a organizace
Plant Biotechnology - plant biotechnology
Chytrá půda zařídí větší biomasu plodin při nižší spotřebě vody
Nové antibiotikum přiměje bakterie k sebedestrukci