Datum: 19.3.2014
Badatelé z Yale překonali významné omezení výzkumu mnoha lidských onemocnění tím, že transplantovali buňky lidské nespecifické imunity do myších modelů. Jejich imunitní odpověď je teď do značné míry lidská.
Průlomová studie, kterou publikovali online v Nature Biotechnology, posouvá naše možnosti simulovat funkce lidské imunity v pokusných zvířatech na dosud nevídanou úroveň.
Nespecifická, vrozená imunita je první linií obrany lidského těla před invazí bakterií, virů a jiných zlověstných patogenů a zároveň podporuje akce chirurgicky přesně zacílené, adaptivní, čili specifické imunity. Podílí se na výcviku bílých krvinek, které pak mohou efektivně udeřit na probíhající infekci.
Humanizované myši využíváme při výzkumu lidské imunity vlastně už dlouho. Až doteď to ale nebylo úplně ono, protože jsme do myších modelů nedokázali úspěšně zahrnout i funkční buňky lidské imunity.
Anthony Rongvaux a jeho kolegové to zvládli, když pro transplantaci buněk lidské imunity do myší zkombinovali lidské verze čtyř genů pro cytokiny – proteiny s významnou úlohou ve fungování imunity. Použité cytokiny podporují vývoj a funkci řady prvků nespecifické imunity.
Vědci po úspěšné transplantaci fascinovaně pozorovali, jak uvnitř myši lidské makrofágy infiltrují štěp s lidským nádorem podobným způsobem, jakým to dělají i u lidského pacienta.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnánà - poptávky - Možnost zdarma publikovat poptávaná zaměstnánà pro firmy a organizace
Brigády pro studenty - NabĂdky zajĂmavĂ˝ch brigád pro studenty
NanoĹľiviny pro plodiny mohou snĂĹľit zátěž těžkĂ˝mi kovy a zvýšit Ăşrodu
Nepřehlédněte sérii workshopů „Udržitelnost v praxi: ESG, Cirkularita a trendy pro firmy“