Datum: 6.1.2017
Lepší léky na rakovinu i mnohá další onemocnění už vlastně možná existují. A máme je přímo pod nosem.
Problém je v tom, že v dnešní době vznikají nové léky mnohem rychleji, než je experti mohou testovat a zkoumat. V ohromných knihovnách látek (compound libraries) už čekají miliony sloučenin bez ladu a skladu, až si jich někdo všimne.
Zajímavé řešení této situace nabízí postup, který spojuje buněčnou biologii a počítačové analýzy. Manželský tým z Kalifornské univerzity v San Francisku (UCSF) vyvinul technologii, s níž je možné prohledávat knihovny potenciálních léků mnohem rychleji a jen za zlomek financí.
Knihovny látek připomínají ohromné krabice, které jsou plné neuspořádaných snímků zkoušek látek na testovacích buňkách. Takové testy se obvykle dělají jednorázově a pokud někdo chce v budoucnu testovat stejnou látku na stejných buňkách pro jiný účel, tak musí obvykle začínat od nuly.
Tým UCSF to ale udělal tak, že snímky testů látek digitalizoval a zpracoval je pomocí umělé inteligence, která je velmi podobná inteligencím rozeznávajícím lidské tváře.
Když vědci potřebují nalézt látky, které vyvolávají požadovanou odpověď u speciálně vytvořených testovacích buněk, tak dotyčná umělá inteligence prohledá digitalizované snímky a nalezne ty pravé. Je to velmi rychlé a mnohem levnější, nežli stávající náročné testování látek.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Asertivita - BuÄŹte asertivnĂ. Asertivita a jak na to.
Animal Biotechnology - Biotechnology, Animals
Nanočástice s mRNA mohou napravit genetickĂ© poruchy pĹ™ed narozenĂm
Nanotransportéry s genovou léčbou spravujà u myšà ploténky