Datum: 23.12.2014
Vědci vyvinuli nový proces, který dovede z doposud odpadního ligninu vyrobit lukrativní produkty, využitelné při přípravě vůní, chuťových přísad anebo také vysokooktanového paliva pro rychlá auta a tryskáče.
V centru s velice povědomým názvem C3Bio (Center for Direct Catalytic Conversion of Biomass to Biofuels) Purdueho univerzity umějí s chemickým katalyzátorem a teplem pohánět reakce, které přeměňují lignin na velmi zajímavé chemické látky. Lignin je velice tuhá a komplexní molekula, která dodává rostlinným buňkám jejich pevnost.
Mahdi Abu-Omar a jeho kolegové dovedou z opovrhovaného a s obtížemi odstraňovaného ligninu vyrábět cenné látky a to současně s výrobou celulózy, ze které lze zase udělat bioetanol nebo podobná biopaliva. Vtip je v tom, že to Abu-Omar a spol. zvládnou všechno v jediném procesu.
Rostlinnou biomasu tvoří především lignin a celulóza, tedy komplexní molekuly založené na sacharidech. Etanol se tradičně vyrábí tak, že se biomasa rozštípe enzymy a z uvolněných cukrů udělají kvasinky etanol.
Lignin takovému postupu intenzivně brání a ztěžuje extrakci cukrů z rostlinné biomasy. Fungují jako fyzická bariéra a také jako bariéra chemická. Biomasu je proto obvykle nutné komplikovaně připravovat k dalšímu zpracování a lignin odstranit. Abu-Omar a spol. teď nabízejí zajímavou alternativu.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Masarykova univerzita - Masarykova univerzita
Jaderná energetika - Závěry z koference věnované jaderné energii a ekologii
UhlĂkovĂ© teÄŤky – antioxidaÄŤnĂ nanozymy Ĺ™ešà depresi potkanĹŻ obnovenĂm mikrobiomu
Biomasa bakteriĂ Rhodovulum pĹ™edstavuje excelentnĂ dusĂkatĂ© hnojivo