Datum: 23.11.2022
Nový výzkum, publikovaný časopisem Nature Food, odhalil následky krmení skotu technickým konopím. Přestože je v technickém konopí jen velmi malé množství psychoaktivních látek, badatelé detekovali znatelné změny chování u zvířat i měřitelné množství THC v jejich mléce.
Primárním cílem výzkumu bylo prozkoumat, zda je krmení technickým konopím bezpečné, jak pro dobytek, tak i pro výrobu produktů z těchto zvířat pro lidskou spotřebu. V posledních letech rychle narůstá množství pěstovaného konopí, ale farmáři mají jen velmi omezené možnosti jak naložit s odpadní biomasou těchto rostlin.
Tým německých odborníků uskutečnil sérii experimentů s krmením krav chovaných pro mléko. Do jejich běžné stravy přidávali biomasu konopí s velmi nízkým obsahem THC. Biomasa obsahovala 0,12 % této látky, přičemž povolený obsah pro technické konopí činí 2 %.
Ukázalo se, že konopná biomasa má na krávy zřetelný vliv Vědci zaregistrovali celou řadu změn jejich chování. Rovněž zjistili, že mléko těchto krav obsahuje měřitelné množství THC a dalších kanabinoidů. Jejich obsah byl takový, že by to mohlo mít vliv na lidi.
Není jasné, zda pití takového mléka lidmi je spojené s psychoaktivními účinky. Podle badatelů je tam těchto látek tolik, že je to přinejmenším problém pro kojící ženy a malé děti. Výzkum účinků konopné biomasy na dobytek bude pokračovat, protože jde o nevyužitý zdroj.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Hermann Traub / Wikimedia Commons.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Zaměstnání - poptávky - Možnost zdarma publikovat poptávaná zaměstnání pro firmy a organizace
Plant Biotechnology - plant biotechnology
Chytrá půda zařídí větší biomasu plodin při nižší spotřebě vody
Nové antibiotikum přiměje bakterie k sebedestrukci