Datum: 22.4.2024
Dřívější výzkum ukázal, že nanočástice odvozené od rostlin (pdNP, plant-derived nanoparticles) mohou být účinnou alternativou k tradičním postupům v léčbě nádorů. Až doposud ale žádné nanočástice pdNP nebyly schváleny pro protinádorovou léčbu.
Rýžové otruby jsou vedlejším produktem při zpracování rýže. Mají jen omezené využití a jsou levné. Současně ale obsahují několik zajímavých sloučenin s protinádorovými účinky, jako například ?-oryzanol a ?-tokotrienol.
Japonský výzkumný tým, který vedl Makiya Nishikawa z japonské Tokyo University of Science (TUS), zkoumal možné terapeutické využití rýžových otrub. Vyvinuli z tohoto materiálu nanočástice a testovali jejich účinnost na myších modelech.
Jak říká Nishikawa, v posledních letech sledujeme nárůst možností toho, co protinádorové léky dovedou. Zároveň ale, bohužel, také dramaticky rostou náklady na vývoj i výrobu takových léčiv a léčebných postupů. Proto japonský tým použil k vývoji protinádorových nanočástic velmi levný materiál, v podstatě průmyslový odpad.
Experimenty dopadly slibně. Ještě zbývá spousta práce, ale ukazuje se, že nanočástice pdNP z odpadních rýžových otrub jsou nejen levné, ale také účinné a bezpečné, tedy pro laboratorní myši. Podle badatelů mají potenciál přinést v dohledné době revoluci do léčby rakoviny.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Nishikawa from TUS, Japan.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Plant Biotechnology - plant biotechnology
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Křemičité nanobrnění červených krvinek umožňuje xenotransfuze
Jedlé baterie, senzory a aktuátory přinesou poživatelné roboty