Datum: 8.11.2021
Bakterie rezistentní vůči antibiotikům se stávají zásadním zdravotním problémem pro příští generace. Jedním z možných řešení je pátrat po nových antibiotikách, která by nám poskytla alespoň nějaký čas k oddechu. Výzkumný tým americké University of Pennsylvania použil vyhledávací algoritmus a pátral po antimikrobiálních peptidech v lidském proteomu.
Naše poslední linie obrany před bakteriemi, tedy užívání antibiotik, už nějakou dobu slábne. Odborníci proto pátrají po nových antibiotikách všude možně. Už jsme zkusili zelený čaj, květy tabáku, mořské hlubiny, hadí jed, žabí kůži, houby a dokonce i lidské mléko nebo mléko ptakopyska.
Teď je na řadě celé lidské tělo. Vědci v něm pátrají po doposud neznámých antimikrobiálních peptidech (AMP). Je to jako hledat fráze v textovém dokumentu. Používají k tomu algoritmus, v němž definovali vlastnosti takového peptidu, a hledají takové látky v lidském proteomu, čili souboru proteinů, které vyrábí lidské tělo.
Tým spustil pátrání v proteomu s vytipovanými vlastnostmi antimikrobiálních peptidů, včetně délky 8 až 50 aminokyselin, celkového kladného elektrického náboje a obsahu hydrofobních a hydrofilních částí současně.
Algoritmus našel celkem 2 603 látek, které přitom nemají zjevnou spojitost s imunitním systémem. Badatelé je proto nazývají „zašifrované“ peptidy (encrypted peptides). Z nich vybrali 55, které testovali s osmi různými patogenními bakteriemi. Jak uvedl vedoucí výzkumu César de la Fuente, 63,6 procent z vybraných 55 peptidů vykazuje zřetelnou antimikrobiální aktivitu.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Práce - Práce pro studenty a absolventy. Hlavní i vedlejší pracovní poměr
Smrkancové nanoboty poháněné katalázou zasahují v hlenu
Nové antibiotikum přiměje bakterie k sebedestrukci