Datum: 21.7.2021
Badatelé německé techniky Technische Universität München (TUM) vyvinuli novou metodu léčby virových infekcí pomocí nepatrných pastí. Složili DNA pomocí technologie DNA origami a vytvořili nanopasti se specifickými vazebnými místy. Taková past může polapit částici viru a zneškodnit ji.
Tým TUM experimentuje s programovatelnými skládačkami DNA origami již několik let. Teď zkusili, jestli je možné vyrobit s DNA origami sofistikované pasti, které by mohly pojmout jednu virovou částici a tím ji zabránit infikovat buňku.
Vědci své DNA origami pasti otestovali v buněčných kulturách, které obsahovaly myší sérum, lidské buňky a viry. Experimenty ukázaly, že nanopasti zůstanou v krevním séru stabilní 24 hodin, přičemž úspěšně lapaly dva typy testovaných virů – virus hepatitidy B a adenovirus AAV (adeno-associated virus). V obou případech nanopasti zabránily virům infikovat lidské buňky.
Podle tvůrcí nanopastí bude dalším krokem testování v laboratorních myších. Zároveň předpokládají, že nanopasti budou dobře snášeny v lidském těle. Bonusem jejich výzkumu je, že technologie DNA origami nanopastí by mohla nalézt i jiná uplatnění.
Jak říká vedoucí výzkumného týmu Hendrik Dietz, kromě likvidace virů by jejich programovatelné nanopasti mohly být užitečné jako multivalentní nosiče antigenů ve vakcínách, jako nosiče DNA či RNA v genové terapii nebo třeba jako nosiče léčiv při přesně cílené léčbě.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
Nabídka zaměstnání - Nabídky zaměstnání na hlavní pracovní poměr
Průlomová léčba, která regeneruje synapse při ALS, postupuje v klinických testech
Vědci poprvé editovali CRISPRem genetické mechanismy fotosyntézy