Datum: 26.5.2017
Ve vývoji laboratorní krve došlo k zásadnímu průlomu. Hned dva vědecké týmy nezávisle na sobě vyprodukovaly v laboratoři hematopoetické kmenové buňky (HTC). Pozoruhodné je, že k tomu týmy dospěly dvěma naprosto rozdílnými postupy.
Když už dovedeme produkovat tyto klíčové buňky, které jsou v podstatě zodpovědné za tvorbu krve, tak se můžeme pustit do vývoje nových postupů léčby pro řadu závažných onemocnění krve. A také jsme se dostali blízko k neomezenému zdroji laboratorní krve pro krevní transfuze.
Už celá desetiletí se vědci snaží z lidských embryonálních kmenových buněk vytvořit hematopoetické kmenové buňky. U jiných typů buněk se to postupně dařilo, ale zrovna u buněk potřebných ke tvorbě krve to byl ohromný problém. Až doposud.
Vědecký tým Boston Children's Hospital v těchto dnech publikoval průlomovou studii s novým postupem, který zajišťuje produkci kmenových buněk pro krev v laboratorních podmínkách. Vědci zároveň potvrdili, že po vložení do upravených myší tyto vytvořené hematopoetické kmenové buňky dovedou vytvořit několik typů lidských krevních buněk.
Současně oznámil podobný úspěch tým Weill Cornell Medicine. Také se jim podařilo vytvořit hematopoetické kmenové buňky v laboratoři, zvládli to ale úplně jiným postupem.
Pokud se neobjeví nějaká nečekaná překážka, tak už máme nadosah prakticky neomezený zdroj umělé lidské krve pro medicínu. Stejně tak se objeví nové typy léčby leukemie, také genetických defektů souvisejících s produkcí krve a nově vyrobené hematopoetické kmenové buňky se jistě uplatní i při transplantacích.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Práce - Nabídky práce pro studenty
Nanotransportéry s genovou léčbou spravují u myší ploténky
Chytrá půda zařídí větší biomasu plodin při nižší spotřebě vody