Datum: 13.7.2022
Medicínští mikroboti mohou pomáhat pacientům s léčbou i s prevencí rozmanitých chorob. Většina těchto mikroskopických robotů je ale vyrobena ze syntetických materiálů, které často spouštějí reakci imunitního systému.
Čínský výzkumný tým teď poprvé využil lasery k přesnému ovládání vylepšených neutrofilů, tedy zástupců jedné skupiny bílých krvinek, v živých rybách. Staly se z nich miniaturní přírodní a biokompatibilní mikroboti. Tito neutroboti mohou plnit různé úkoly. Časem by mohli například v džungli lidského těla dopravovat léčivo přesně na místo určení.
Používání buněk, které jsou součástí lidského těla, jako třeba právě neutrofilů, by se mohlo stát méně invazivní variantou operací mikrobotů v pacientovi. Neutrofily jsou šikovné buňky, které za normálních okolností sbírají nežádoucí částice v těle a odstraňují mrtvé červené krvinky. Také mohou migrovat z krevního oběhu do dalších orgánů, což z nich dělá zajímavé kandidáty na medicínské mikroboty.
Vědci již dříve dokázali pohybovat s neutroboty pomocí laserů, v laboratorních podmínkách. Doposud ale nebylo jasné, jak to uvnitř živého organismu. Xianchuang Zheng s kolegy proto vyzkoušeli laserem ovládané neutroty v živých dániích pruhovaných (Brachydanio rerio).
Badatelé ovládali neutroboty v ocasní části rybek, přičemž používali laserové paprsky jako optickou pinzetu. Takto ovládaný neutrobot se pohyboval rychlostí až 1,3 µm/s, což je asi třikrát rychlejší než přirozený pohyb neutrofilů. V experimentech se jim dařilo přesně ovládat i funkce, které neutrofily běžně vykonávají v rámci imunitního systému.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
NabĂdka zamÄ›stnánĂ - NabĂdky zamÄ›stnánĂ na hlavnĂ pracovnĂ pomÄ›r
DNA - Lidskou DNA má pohltit polárnà led
Novou vakcĂnu proti rakovinÄ› plic dostal prvnĂ pacient
Proti nádorům by mohla zasahovat bakteriálnà léčba