Datum: 14.12.2018
Velkou pozornost vzbudila nová studie týmu Kalifornské univerzity v San Francisku, který vyvinul novou technologii, založenou na pozoruhodném nástroji CRISPR. S touto technologií je možné namísto tradičního vypínání genů či novějšího editování genů cíleně zvýšit expresi genů.
Vědci si novou metodu vyzkoušeli na myších, u nichž zacílili na dva geny, které souvisejí s reakcemi na hlad. Výsledkem jejich zásahu bylo, že myši omezily příjem potravy a netloustly.
Nově vyvinutá genetická technologie dostala jméno CRISPRová aktivace (CRISPRa, anglicky CRISPR-mediated activation). Metoda využívá ceněné schopnosti CRISPRu pečlivě vyhledat specifickou cílovou sekvenci DNA. Jenomže v tomto případě není cílová sekvence vypnuta nebo zeditována, nýbrž dojde ke zvýšení exprese cílové genu. |Jde o zesilovač exprese, což by byl jistě hezký český termín. Zatím se ukazuje, že metoda CRISPRa se jen velice málo plete a navíc nedělá žádné trvalé změny v genomu.
Genomy lidí, myší a vůbec všech slušných organismů tvoří dvě sádky chromozomů. Celá řada lidských genetických onemocnění přitom vzniká kvůli tomu, že zmutuje jedna ze dvou kopií nějakého důležitého genu. A s tím se dá leccos dělat. Autoři technologie CRISPRa prověřili její funkčnost na dvou genech myší, o nichž je známo, že regulují pocity sytosti a hladu. Jde o geny SIM1 a MC4R. Extrémně obézní lidé mají v řadě případů mutaci v jednom z této dvojice genů, která je nutí k nezvladatelnému přejídání.
Vědci v experimentu nejprve vytvořili geneticky upravené myši, kterým ponechali pouze jednu funkční kopii genu SIM1 nebo MC4R. Pak se do nich pustili s editorem/zesilovačem exprese CRISPRa a výsledky byly ohromující. V důsledku zákroku se myším tvořila taková množství produktů těchto genů, jako u normálních myší.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda - Dějiny vědy, historie vědy na Wikipedii
Nabídka zaměstnání - Nabídka zajímavých zaměstnání
Hejna magnetických nanobotů mohou léčit krvácení v mozku
Novou vakcínu proti rakovině plic dostal první pacient